Sunday, November 17, 2013

TVR BASARABIA



La sfârșitul săptămânii trecute, agenția de presă Mediafax transmitea știrea potrivit căreia începând de la1decembrie 2013, Televiziunea Română revine în Republica Moldova, cu programe speciale, dedicate realităţilor din Republica Moldova.  Preşedintele-Director General al TVR, Claudiu Săftoiu declara cu această ocazie că „telespectatorii de peste Prut,vor beneficia de o grilă specială care va conţine emisiuni culturale şi de divertisment, informaţii despre România, dar şi programe care să acopere realităţile din Republica Moldova. În acest sens, ne propunem ca, într-o perioadă cât mai scurtă de timp, 30% din grilă să fie dedicată emisiunilor autohtone şi să colaborăm cu televiziunea publică Moldova 1”.

Imediat după anunțul făcut de directorul TVR, membrii Consiliul Coordonator al Audiovizualului din Republica Moldova, au votat în unanimitate retransmisia programelor postului de televiziune TVR pe teritoriul Republicii Moldova. În acest mod, autoritatea moldoveană  a alocat un slot în multiplexorul digital din zona municipiului Chişinău, iar operatorii de cablu din Moldova au fost obligaţi să includă, postul TVR 1 în grila lor de programe.

Par a fi suficiente motive pentru ca românii din Republica Moldova să se bucure. Câteva nuanțe vin să umbrească această simplă satisfacție. 

1.TVR-ul revine peste Prut deocamdată numai prin rețelele de televiziune prin cablu, însă există suficient de multe localități basarabene în care  cabliștii moldoveni nu au pătruns, anume acest lucru ne face să afirmăm că, formula găsită este departe de a acoperi numărul doritorilor de a avea televiziunea română în casele lor. A afirma că 80% din populaţia Rep. Moldova este conectată la televiziunea prin cablu este un fals grosolan.
2. Programul de televiziune al TVR care va fi transmis pentru telespectatorii din Republica Moldova nu va fi identic cu cel vizionat la Bacău, Timișoara, Craiova ori București. Directorul TVR Internaţional, Beatrice Comănescu, a specificat că grila TVR pentru Republica Moldova va fi una specială "axată pe promovarea culturii şi limbii române, informaţie, divertisment". " Sunt introduse în grilă producţii care provin de la Euronews, magazine care discută probleme de importanţă socială, economică, ş.a.m.d. În timp, vom avea şi o producţie targetată pentru Republica Moldova, talk show-uri live, interactive, care să suscite interesul telespectatorilor din acest spaţiu geografic", a spus Beatrice Comănescu. 

Am putea spune că ușor-ușor bucuria se transformă în scârbă dar ne amintim că nemulțumiților li poate lua sinecura. Proverbul ultim, ar purta în el o doză de adevăr. Doar că, cineva la București, ar trebui să găsească suficiente argumente pentru a mă convinge că acordul de soluţionare amiabilă a cererii depuse de TVR împotriva R. Moldova la CEDO, nu trebuia condiţionat cu reacordarea frecvenţei de emisie de care TVR a fost deposedată în 2007, frecvență care este recepționată și în prezent de toate televizoarele existente între Prut și Nistru.

Rămâne doar să ne bucurăm de faptul că TVR-ul va avea un studio teritorial la Chișinău. E un lucru în premieră, căci nici în timpurile bune, postul public de televiziune românesc nu a avut un studiou teritorial în capitalea moldoveană. Potrivit legii audiovizualului din Republica Moldova, redacția locală ar trebui să acopere, cu un conținut autohton de programe, 30% din grila de emisie a TVR în Republica Moldova. Directorul general al TVR, Claudiu Săftoiu, a subliniat că sediul studioului TVR în Republica Moldova va fi în incinta televiziunii publice Moldova 1: “Vom echipa cele câteva  încăperi care ne vor fi puse la dispoziţie cu echipament de televiziune adus din România, vom colabora cu Moldova 1 pentru ca un număr de corespondenţi din Republica Moldova să vină la training în România pentru câteva săptămâni, pentru ca, alături de un director editorial trimis de la Bucureşti la Chişinău, să putem avea o redacţie proprie care să realizeze acest 30% de conţinut autohton.”
 
Așadar, TVR în Republica Moldova, va fi un amalgam de emisiuni și vechi filme istorice românești care, preluate de la TVR Internațional, vor trebui să facă casă bună cu emisiunile celor de la Euronews și cu principalele buletine de știri ale studioului mamă de la București. Totul, presărat cu producția locală a jurnaliștilor moldoveni care, după ce vor trece cursurile de recalificare, vor fi conduși de un editor bucureștean. De bine, de rău, cu destul de puține investiții, postul public românesc revine în spațiul public basarabean. Urmează să ținem pumnii strânși și să ne rugăm ca de această dată, Băsescu și Ponta să facă pace și să își dea unul altuia mâna, pentru ca nu cumva TVR-ul local să se transforme rapid în TVR Basarabia ori în Moldova 1.    

Wednesday, November 13, 2013

MOLDOVA ÎNTRE PALATUL VICTORIA ȘI PALATUL COTROCENI





Mâine premierul Iurie Leancă, va pleaca la București. Prim-ministrul moldovean se va întîlni cu omologul său român, Victor Ponta. Presa scrie că discuțiile se vor axa pe proiectul gazoductului Iaşi-Ungheni. Apoi, pentru prima dată în istoria relațiilor româno-moldovene, cei doi prim miniștrii vor merge împreună la Bruxelles unde vor avea o întrevedere comună cu președintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso. Acolo cei doi premieri vor vorbi despre acțiuni concrete, care vor ajuta Republica Moldova în drumul ei european. Unicalul gest al celor doi prim miniștri,  va aduce resurse financiare europene pentru reconstrucția a două poduri – unul la Ungheni iar altul la Leova.

Desigur, vizita la București a premierului Leancă va atinge și câteva puncte sensibile de pe agenda relațiilor dintre cele două țări. Este cât se poate de firesc ca în discuțiile dintre Leancă și Ponta, să fie evocată dorința părții moldovene ca tratatul privind regimul de frontieră să fie ratificat cât mai grabnic. Această doleanță a fost făcut în fața președintelui român Traian Băsescu și de către președintele Parlamentului de la Chișinău, Igor Corman. Atunci, șeful statului român i-a tăiat-o scurt lui Corman, afirmând că “așteaptă degeaba”.

La întoarcerea în Republica Moldova, preşedintele Parlamentului moldovean, a declarat pentru postul de televiziune Publika TV că, aşteaptă o deschidere mai mare din partea României, în ceea ce priveşte ratificarea tratatului de frontieră cu Moldova. Corman a spus presei moldovenești că, Parlamentul de la Bucureşti poate ratifica tratatul de frontieră doar după ce acesta îi va fi transmis de către şeful statului român. Potrivit lui Corman, acest lucru Băsescu nu îl va face. Igor Corman a recunoscut că, pe acest subiect, a simţit o reticenţă din partea lui Traian Băsescu.

Notam în vara acestui an că, în competiția politică dintre Palatul Victoria și Palatul Cotroceni ( în care se află, guvernul și respectiv, președinția statului român), subiectele care țin de Republica Moldova se află deasupra aceastei concurențe. La cîteva luni distanță, modul lent în care se desfășoară lucrările de construcție ale gazoductului Iași – Ungheni, modalitatea ineptă de rezolvare a diferendului TVR în Republica Moldova și lipsa de deschidere pentru ratificarea tratatului de frontieră moldo-român, mă face să cred că, Republica Moldova a devenit unul dintre subiectele rivalității Ponta – Băsescu.

Rivalitatea dintre cele două palate, antrenează în ea echipe întregi de partide, politicieni, sociologi, comentatori politici și jurnaliști atingând cote maxime. În urma acestei competiții, la București au apărut partide care au făcut din unirea Republicii Moldova cu România, un obiectiv strategic. Și evident au apărut instituții non guvernamentale, centre universitare sau de cercetare care promovează discursuri uniriste care, la Chișinău, trezesc tot felul de reacții.

Comentând marea adunare pro-europeană de la Chișinău, din 3 noiembrie, sociologul român Dan Dungaciu, nota cu insatisfacție că, în acea zi, din discursurile din PMAN au lipsit mesajele pro-românești.
Replica i-a fost dată de către politologul român, Octavian Milewski, care  punctat corect că, la București se acceptă mai greu faptul că oficialii de la Chișinău își doresc un dialog strâns și direct cu Bruxellesul, nu cu bucureștiul. Milewski a intuit corect că acesta este vectorul principal și strategic pe care Chișinăul își construiește așteptările și își proiectează acțiunile.”

Competiția dintre Palatul Cotroceni și Palatul Victoria a făcut ca la București, problematica legată de Republica Moldova să se transforme într-un instrument electoral și populist, care are drept scop alimentarea unei anumite clientele electorale. Îndărătnicia cu care Traian Băsescu refuză ratificarea tratatului de frontieră moldo-român poate duce la întârzierea interconectării energetice dintre cele două țări. Reamintesc că acest gazoduct ar fi trebuit pus în exploatare până la sfârșitul anului curent. 

Pragmatismul de care dă dovadă premierul Iurie leancă și omologul său Victor Ponta, este unul benefic. Cei doi premieri încearcă acum să ocolească cerbicia băsesciană pentru a profita din plin de fereastra de oportunitate pe care Uniunea Europeană o are față de Republica Moldova. Ia cei doi au ales să nu rateze momentul.









Thursday, November 7, 2013

ULTIMATUMUL DĂ TONUL PROGNOZELOR POLITICE - COMUNIȘTII RĂMÂN FĂRĂ IMUNITATE ?



Comuniștii moldoveni au înaintat un ultimatum guvernului pro-european de la Chișinău. PCRM a solicitat arcului de guvernământ ca până la data de 21 noiembrie, Cabinetul de Miniştri să fie demis și în termenii stabiliți de lege să fie anunţată organizarea alegerilor parlamentare anticipate. De asemenea, comuniștii cer organizarea unui referendum republican privind aderarea Republicii Moldova la Uniunea Vamală. Doleanțele opoziției au fost făcute pe data de 7 noiembrie, data la care, în spațiul ex-sovietic se sărbătorește revoluția bolșevică din anul 1917.

În declarația opoziției parlamentare, se menționează că  „În cazul în care aceste cerinţe nu vor fi satisfăcute, Partidul Comuniştilor din Republica Moldova, cu susţinerea societăţii civile şi a tuturor forţelor civice sănătoase, va chema neîntârziat susţinătorii să se adune în Chişinău pentru a obţine în orice condiţii realizarea cerinţelor menţionate prin metode paşnice, în cadrul realizării drepturilor şi libertăţilor democratice”.

Anunțul vine la o zi distanță după publicarea rezultatelor studiului sociologic realizat de Asociaţia Sociologilor şi Demografilor din Republica Moldova, potrivit cărora comuniștii moldoveni se află pe primul loc în preferințele electorale ale locuitorilor din spațiul pruto-nistrean. În cazul în care în Republica Moldova, alegerile parlamentare s-ar desfășura duminică viitoare, 39,3% dintre cei care s-ar prezenta la vot, ar vota pentru PCRM, iar 16,9% pentru PLDM. PDM ar acumula 10,2%, Partidul Liberal – 7,1%, Partidul Socialiştilor ar obţine 4,9% din sufragii.

În fața acestor cerințe, atât democrații, cât și liberal-democrații moldoveni au reiterat că-și vor duce până la capăt mandatul, nu vor demite Guvernul și nu vor organiza alegeri parlamentare anticipate. Președintele Parlamentului de la Chișinău, Igor Corman, consideră că, după eșecul celor două moțiuni de cenzură inițiate de comuniști, cerințele comuniștilor moldoveni trezesc nedumerirea.
La rândul său, liderul fracțiunii parlamentare liberal-democrate, Valeriu Streleț, i-a sugerat opoziției să nu aștepte data de 21 noiembrie pentru a organiza manifestația pe care o preconizează ci să facă bine și să o desfășoare mai devreme, oricum ar fi solicitările nu vor fi îndeplinite. Potrivit lui Streleț, aceste declarații sunt făcute doar pentru ca opoziția să se mențină în atenția opiniei publice.
Mesajul subliminal al afirmației făcute de fruntașul liberal democrat, ne transmite că puterea de la Chișinău nu are de ce să se teamă. 

Are ori nu opoziția comunistă, capacitatea necesară pentru a aduna mai mult de 100 de mii de simpatizanți în municipiul Chișinău?

Supoziția referitoare la faptul că opoziția dorește să se mențină în atenția presei, este desigur adevărată. Și desigur, ferma hotărâre a comuniștilor i-a lasat reci pe reprezentanții coaliției de guvernare, care nu vor ceda puterea. Există însă o nuanță - liderii comuniști sunt conștienți că, dacă nu vor organiza o amplă manifestație în centrul municipiului Chișinău, actuala încredere s-ar duce de-a dura. Orice tragere de timp îi va deziluziona pe simatizanții de stânga cărora și așa le crapă răbdarea.

Aflați pe un val de creșterea simpatiei față de ei, ultimele date sociologice ne spun că autoritatea Partidului Comuniștilor în rândul populației din Republica Moldova a crescut cu circa 10% față de luna aprilie a anului curent, (când aveau 29,5%), comuniștii vor trebui să dezlege băierile pungii și, de unde au ori nu, să organizeze ceva. În condițiile în care spațiul pruto-nistrean este perceput de experți ca un important nod geopolitic, iar în provincie, diferența dintre pro-europeni şi pro-ruşi, este de doar patru puncte procentuale, se pare că PCRM-ul va organiza un marș asupra Chișinăului care se va fi un contrapunct la adunarea populară pro-vest din 3 noiembrie.

Odată ce mitingul din 3 noiembrie nu a reușit să coaguleze toată dreapta politică pro-europeană, Mihai Ghimpu & Co, criticând intens eforturile făcute de foștii săi colegi de guvernare, și beneficiind de un amplu suport mediatic rusesc, care va juca un rol cheie, opoziției comuniste nu-i va fi chiar imposibil să adune un număr, cel puțin, egal cu cel anunțat de reprezentanții guvernamentali. Singurul impediment, ține de subțirile resurse financiare la care are acces opoziția, regula aplicându-se în toți cei 20 de ani ai istoriei contemporane moldovenești. 

Nedumeririle domnului Corman ar putea fi mai mari în momentul în care televiziunile ruse, prin intermediul corespondenților de la fața locului, ar putea transmite că, în PMAN, pe 21 noiembrie, se află mai mult de 100 de mii de oameni. E clar că având alături factorul rusesc, bine reprezentat în Republica Moldova, chiar dacă vor rămâne fără imunitate parlamentară, comuniștii moldoveni nu se vor mai juca de-a mâța cu șoarecele.

Dacă am avut un început de noiembrie călduros, se pare că, sfârșitul lui va fi fierbinte. Cei de la MAI și de la alte instituții inteligente, oare văd asta, ori se roagă a ploaie? Ori poate, tot greul va fi lăsat pe spinarea meteorologilor care, chiar dacă afară vor fi temperaturi ridicate vor transmite, lapoviță, vânt puternic și temperaturi joase?
Ori poate, tot greul va fi lăsat pe spinarea meteorologilor care, chiar dacă afară vor fi temperaturi ridicate, vor transmite lapovită, vânt puternic și temperaturi joase? - See more at: http://vox.publika.md/politica/prognoza-meteo-fierbinte-pentru-sfarsitul-de-noiembrie-507737.html#sthash.ulBPrmfj.dpuf
Ori poate, tot greul va fi lăsat pe spinarea meteorologilor care, chiar dacă afară vor fi temperaturi ridicate, vor transmite lapovită, vânt puternic și temperaturi joase? - See more at: http://vox.publika.md/politica/prognoza-meteo-fierbinte-pentru-sfarsitul-de-noiembrie-507737.html#sthash.ulBPrmfj.dpuf
Ori poate, tot greul va fi lăsat pe spinarea meteorologilor care, chiar dacă afară vor fi temperaturi ridicate, vor transmite lapovită, vânt puternic și temperaturi joase? - See more at: http://vox.publika.md/politica/prognoza-meteo-fierbinte-pentru-sfarsitul-de-noiembrie-507737.html#sthash.ulBPrmfj.dpuf