Showing posts with label Mars asupra Chisinaului. Show all posts
Showing posts with label Mars asupra Chisinaului. Show all posts

Wednesday, November 20, 2013

PMAN SE VA TRANSFORMA ÎN PIAȚA ROȘIE?



Cancelarul german, Angela Merkel, a declarat în această săptămână în Bundestag că nu există semne care ar demonstra că Ucraina dorește să semneze Acordul de Asociere cu Uniunea Europeană. Ieri, 20 noiembrie, la postul național de radio polonez, ministrul de externe al Poloniei, Radoslaw Sikorski a declarat că șansele Ucrainei de a semna acordul de la Vilnius au scăzut sub 50 la sută. În condițiile în care Kievul a decis deja să se alăture Uniunii Vamale, oficialilor chișinăueni le va fi mult mai dificil să reziste provocărilor externe. Una dintre aceste provocări la care cabinetul Leancă va trebui să facă față este anunțata acțiune a comuniștilor moldoveni care, la 23 noiembrie, vor organiza o amplă acțiune de protest în municipiul Chișinău.

Surse din interiorul PCRM au declarat sub anonimatului că sunt în așteptarea a peste 15 mii de simpatizanți care vor veni din aproape toate raioanele țării. Întrebat dacă, odată cu acțiunea din Chișinău, vor fi organizate și acțiuni locale, sursa a lăsat să se înțeleagă că acest lucru ar putea fi posibil dar, puțin probabil.

Opoziția comunistă este pusă în fața unor dileme financiare. Puși în situația de a nu avea acces la resurse administrative importante, comuniștii moldoveni nu pot aduce la Chișinău un număr impunător de manifestanți. În același timp, în anumite orașe din provincie, acolo unde PCRM deține încă controlul administrativ, (în nordul și sudul Republicii Moldova) din motive strict pecuniare, tactica protestelor locale, ar putea fi preferată. 

Dreptul opoziției comuniste de a se manifesta este dat acum și de rezultatul ultimelor sondaje de opinie. Potrivit sondajului „Barometrul Socio-Politic”, realizat de IMAS în perioada 19 octombrie - 11 noiembrie 2013, în cazul unor alegeri parlamentare, cele mai multe voturi le-ar acumula PCRM, urmat de PLDM şi PD. Potrivit acestor rezultate, comuniştii moldoveni ar acumula 34,9 % din voturi, liberal-democraţii 13,9 %, democraţii 9,3 % iar liberalii doar 6,2 %. În condițiile în care marja de eroare a acestei cercetări sociologice este de +/-3,5%, liberalii domnului Ghimpu stau pe muchie de cuțit.

Întrebat de ce au ales această ultimativă formă de protest, oficialul PCRM mi-a declarat că, în condițiile în care coaliția de guvernământ de la Chișinău a monopolizat spațiul informațional, aceasta este una dintre puținele modalităti de exprimare rămase. El a adăugat că, nehotărâții, care sunt mai mult de jumătate dintre moldoveni, vor putea cu această ocazie să își formeze și ei o opinie. În condițiile în care, potrivit sondajului IMAS, 56% din respondenţi au susţinut că nu știu deocamdată pentru cine să voteze, cu siguranță, acțiunea PCRM-ului are o latură electorală.

Latura geopolitică a acestei acțiuni se pare că are de a face cu vizita făcută pe 19 noiembrie de ambasadorul Federației Ruse la Chișinău, Farid Muhametşin, la sediul principal al Partidului Comuniștilor. Chiar dacă această vizită a încercat să fie una discretă, jurnaliștii moldoveni au aflat despre acest lucru și au reușit să o imortalizeze fotografic. În condițiile în care spațiul pruto-nistrean este perceput de experți ca un important nod geopolitic, iar în provincie, potrivit cercetărilor sociologice, diferența dintre pro-europeni şi pro-ruşi este de doar patru puncte procentuale, marșul asupra Chișinăului va fi un contrapunct la adunarea populară pro-vest din 3 noiembrie. Este cât se poate de posibil ca ambasadorul Federației Ruse în Republica Moldova să-i fi dat domnului Voronin asigurările că, în ziua marșului, cele mai importante televiziuni ruse vor fi prezente la Chișinău.

Cu siguranță, având alături factorul rusesc, fie el diplomatic ori mediatic, pe 23 noiembrie, comuniștii moldoveni nu se vor mai juca de-a mâța cu șoarecele, își vor dezlega băierele la pungi și vor dori să transforme PMAN în Piața Roșie!

În condițiile în care Chișinăul va fi inundat de jurnaliști ruși, în preajma summit-ului de la Vilnius, un scandal ar fi fatal. Ministrul Recean ar trebui să organizeze de pe acum o celulă de criză care să poată elabora din timp scenariile posibile și administra în timp util orice tip de instigare. În fața acestei provocări geopolitice, autoritățile moldovene ar trebui să poarte la ele inteligența, diplomația și mănușile albe.

Wednesday, October 23, 2013

CRUCIAȚII ROȘII SUNT GATA SĂ IA CU ASALT CHIȘINĂUL. SUNT PREGĂTITE FORȚELE DE ORDINE?



Cea de a doua moțiune de cenzură depusă de opoziția parlamentară din Republica Moldova a eșuat. Doar 36 de deputaţi au susţinut moţiunea îndreptată împotriva Cabinetului de Miniștri condus de Iurie Leancă. Partidele aflate în arcul guvernamental și-au demonstrat și de această dată coeziunea. Desigur că ideologii PCRM știau din timp că rezultatul acțiunii lor politice va fi nul. 
Notam anterior că motivația acestor două moțiuni de cenzură este strâns legată de mobilizarea simpatizanților domniilor lor pentru participarea la marșul asupra Chișinăului. Opoziția comunistă are nevoie de suficient timp pentru acumularea resurselor financiare destinate organizării acestei cruciade, dar și pentru obișnuirea locuitorilor municipiului Chișinău cu zgomotul făcut de marșurile comuniste și adormirea vigilenței apărătorilor ordinii publice. Resursele financiare sunt necesare pentru transportul roșiilor cruciați moldoveni către capitală, dar și pentru întreținerea lor. Liderul PCRM, Vladimir Voronin, și-a anunțat speranța ca la viitorul protest să participe circa 200-300 mii de oameni, ceea ce înseamnă resurse financiare uriașe.

Portalul de știri Omega, afiliat opoziției comuniste, nota că, „marșul spre Chișinău se pregătește în fiecare localitate din Moldova și va avea scopul deturnării de la guvernare a Coaliției pro-europene.” PCRM a anunţat deja, că va face publică ziua în care va organiza acest marș. Potrivit lor, protestul va avea loc în luna noiembrie şi la el vor participa oameni din toate raioanele ţării. Anunțul a fost făcut de secretarul general al PCRM, Iurie Muntean, în cadrul unui miting organizat de comunişti la Palatul Republicii.
Înștiințarea făcută de Iurie Muntean nu a rămas fără replică. 

În cadrul unei emisiuni televizate la care au participat liderul PLDM, Vlad Filat și al PD, Marian Lupu, s-a făcut auzită declarația că, pe 3 noiembrie, în Piaţa Marii Adunări Naţionale va avea loc o acţiune de susținere a mișcării pro-europene a guvernului moldovean. Marian Lupu, a spus că acțiunea, „nu va fi îndreptată împotriva cuiva sau a ceva, ea va fi una în susţinerea viitorului acestei ţări, a progresului, a modernizării Republicii Moldova”
Liderul liberal democrat, Vlad Filat, a confirmat faptul că demonstrația  va fi organizată de toate cele trei componente ale coaliţiei. "Vom organiza pe 3 noiembrie o acţiune pentru o Moldovă europeană, unde vor veni oamenii să îşi expună punctul de vedere privind viitorul ţării. Nu vor veni cu tobe, cu injurii sau cu agresivitate, ci cu zâmbete. Această acţiune va fi organizată în comun. Mă refer la partide şi la oameni de bună credinţă", a subliniat Vlad Filat.

Cele două înștiințări, ale opoziției și puterii, vin să dea bătăi de cap atât municipalității, cât și organelor de apărare a ordinii publice. La ultimul miting al comuniștilor moldoveni, printre participanți, presa a observat persoane care erau sub influența alcoolului ori a substanțelor halucinogene. Multe din aceste persoane aveau un comportament agresiv. Jurnaliștii afirmă că același tip de persoane au fost cei care, pe data de 7 aprilie 2009,  au inițiat atacul asupra clădirii Președinției și Parlamentului moldovean. Să fie oare un semn că opoziția și-ar dori reeditarea acelor nefericite evenimente?

Reprezentanții municipali ai forțelor de menținere a ordinii publice, la începutul lunii octombrie, nu au putut face față atacurilor verbale îndreptate asupra altețelor regale care au depus o coroană de flori la monumentul domnitorului Ștefan cel Mare din centrul capitalei moldovenești. Vor putea ei să țină în frâu armata cruciaților roșii? 
Ce se va întâmpla dacă, participând la marșul asupra Chișinăului, simpatizanții comuniștilor moldoveni vor da nas în nas cu simpatizanții coaliției de guvernare? Vor intra oare simpatizanții Uniunii Vamale, în altercații violente cu simpatizanții mișcării pro-europene? 

Surse din cadrul conducerii comuniștilor moldoveni mi-au declarat sub acoperirea anonimatului că opoziția este conștientă de toate riscurile pe care le implică o revoluție. Catifeaua anunțată ar putea fi una mai contondentă. 

Sunt oare pregătite forțele de ordine să facă față acestor provocări? Prezența doamnelor polițiste în cordonul de menținere a ordinii publice pare a spune că deocamdată protestele comuniștilor moldoveni nu sunt luate în serios și că domnul Voronin ar proceda, vorba cântecului : Voronin bate toba, Voronin bate tare, Voronin bate toba, el vrea la guvernare!

Ce se va întâmpla dacă persoanele agresive observate printre protestatari nu se vor mulțumii doar să bată toba?