Showing posts with label Angela Merkel. Show all posts
Showing posts with label Angela Merkel. Show all posts

Thursday, July 17, 2014

ÎN MOLDOVA VIN AMERICANII!



Zilele trecute, europarlamentarul român Adrian Severin nota că analiza realității geopolitice a condus Germania la revizuirea opțiunii sale referitoare la arhitectura de securitate europeană. Domnul Severin, sintetiza noul proiect german prin formula „Germany up! Russia in! America out!” Pe timpuri, Adrian Severin obișnuia să fie ministrul de externe al României. 

Oficialii de la Bruxelles au anunțat că statele Uniunii Europene nu vor da curs celei de a treia etape de sancțiuni pentru Rusia, ci vor lărgi pe cea de-a doua etapă, care vizează interdicția pe teroritiul UE pentru oficialii implicați în conflictul din Ucraina și blocarea conturilor acestora din străinătate. 

Presa de la București afirmă că anume vocea Germaniei a fost cea care s-a împotrivit inițiativei de introducere a celei de a treia etape de sancțiuni împotriva Moscovei. Ziariștii români consideră că prin atitudinea avută Berlinul transmite semnalul politic că nu doreşte să dea o replică serioasă agresiunii Rusiei în Estul Europei. Serghei Lavrov, a fost cel care le-a reamintit în mod public oficialilor germani că în anul 1990, în ciuda împotivirilor britanice și franceze, Kremlinul a fost de acord cu unificarea germană din 1990. Un nedelicat mod de a spune - nu uitaţi că ne datoraţi ceva”, subliniau ei.

Profesorul universitar Valentin Naumescu s-a întrebat, firesc, de ce americanii simt nevoia de a-i spiona pe nemți? Potrivit domniei sale răspunsul ar fi simplu: „pentru că nu mai are încredere în Germania. Dar ce anume menţine neîncrederea politică dintre Statele Unite și Germania la un nivel atât de ridicat încât americani să își dorească a ști în detaliu acţiunile necomunicate public de administraţia germană? Cele două state nu mai au încredere politică reciprocă și au început să aibă abordări diferite în chestiuni esenţiale de politică internaţională”, notează domnul Naumescu. 

Adrian Severin are dreptate – Germania, ca întotdeauna, se vrea deasupra tuturor. De asta, mișcările nemților în spațiul estic au început mai demult. Și evident că s-au aplecat asupra unei povești de succes care poartă numele de Moldova! O mulțime de experți berlinezi au participat la summit-ul Uniunea Europeană – Republica Moldova organizat la Bălți. Apoi Bundestagul german a adoptat o rezoluţie prin care confirmă faptul că Republica Moldova are perspectivă europeană. Iar mai târziu, după ce premierul Leancă a fost primit la Cancelaria Federală a Germaniei, doamna Merkel a spus că este impresionată de lucrurile bune pe care le face Chișinăul și a confirmat că Germania va sprijini Moldova în procesul de integrare europeană. Toate astea, sună bine – Germania rămâne a fi liderul de necontestat al Europei iar Noua Ordine Europeană va fi decisă de la Berlin. Ar putea să-i afecteze cu ceva pe moldoveni răceala survenită în relația germano-americană?

La prima vedere cu nimic. O vorbă din bătrâni spune doar că, un cui, pe cui se scoate. De asta se impune o creştere a prezenţei Statelor Unite la Chișinău. Acest lucru a fost confirmat la sfîrșitul lunii martie de doamna Victoria Nuland care le-a spus oficialilor de la Chișinău că, "relațiile dintre Republica Moldova și Statele Unite nu au mai fost vreodată atât de intense". Atunci doamna Nuland  a subliniat că America oferă un sprijin major Moldovei în procesul de integrare europeana: "Vizita mea în Moldova nu este întâmplătoare. Am venit pentru a manifesta suportul Americii asupra suveranității și integrității Republicii Moldova. Noi vedem viitorul Moldovei alături de Uniunea Europeana. Noi dorim să vedem o Moldovă prosperă, independentă și europeană". Scurt, clar și cuprinzător!

Doamna Victoria Nuland a fost însoțită în Moldova de adjunctul asistentului secretarului Apărarii, Evelyn Farkas și de directorul pentru politici, planificare și parteneriat în cadrul Comandamentului Forțelor SUA din Europa, generalul-maior Randy Kee. Oameni care ocupă importante funcții. Semn că interesul american are în Moldova mai multe domenii: politic, militar, strategic şi de informaţii și evident  economic. Exact despre aceste tematici a vorbit ieri în Senatul american James D. Pettit , diplomat nominalizat de președintele Barack Obama să devină ambasador al Statelor Unite la Chișinău! Domnia sa a spus că o implicare mai puternică a Statelor Unite în Moldova este esențială „pentru promovarea securității nu numai în Moldova, ci și în Ucraina vecină și regiune”.


Așa că, în fața coloratelor mărgele nemțești, Chișinăul ar trebui să fie reținut - nici de fericire să dea ochii peste cap, dar nici să refuze oferta. Venirea americanilor spune că încrederea lor în vechea Europă a scăzut și că a venit timpul Noii Europe! Adică ce-i al Moldovei e pus deoparte!

Sunday, July 13, 2014

LEANCĂ ȘI DOAMNA DE FIER A EUROPEI


La mijlocul săptămânii trecute premierul moldovean Iurie Leancă a fost primit cu onoruri militare la Cancelaria Federală a Germaniei, unde a avut o întrevedere cu Angela Merkel. Cei doi au discutat despre perspectiva europeană a Republicii Moldova, despre problema transnistreană şi situaţia din regiune. Merkel a spus că Germania va sprijini Moldova în procesul de integrare europeană. „Sunt impresionată de lucrurile deja făcute în Republica Moldova, de optimismul privind apropierea ulterioară de Uniunea Europeană și de realizarea unei societăți democratice și a unui stat de drept", a afirmat cancelarul german. 

Premierul Leancă a dat asigurări Berlinului că la Chișinău reformele vor fi accelerate. „Ne aşteaptă transformări serioase și ne vom concentra pe intensificarea luptei cu corupţia și pe reforma justiţiei. Mă bucur că am găsit susținerea Cancelarului german.  Acordul de Asociere este cel mai ambiţios plan pentru modernizare Moldovei - este viitorul program de guvernare al ţării”, a spus primul ministru moldovean. 

Dincolo de afilierea doamnei Merkel la familia popularilor europeni, onorurile militare acordate domnului Leancă ne vorbesc despre un interes sporit pentru Moldova. De unde vine interesul german pentru spațiul dintre Prut și Nistru? Ce a făcut ca atenția nemților să se oprească peste Moldova?
Răspunsul e la suprafață. S-a făcut auzit în timpul conferinței de presă dedicate vizitei premierului Leancă în Germania. Merkel a spus că are multe lucruri importante cu care se confruntă iar printre ele se numără acțiunile americane în Berlin. Germania a reacţionat dur după ce a descoperit doi spioni americani infiltraţi în serviciile secrete şi în armată, pe care i-a expulzat fără întârziere. Scandalul apare în condiţiile unor relaţii deja tensionate între Germania şi Statele Unite. Angela Merkel s-a declarat extrem de deranjată după ce a aflat că telefonul i-ar fi fost ascultat de serviciile secrete americane. 

Doamna Merkel s-a referit și la problema transnistreană. „A fost o temă pe care am discutat-o des și cu președintele Rusiei. Vom insista, în continuare, pe identificarea unei soluții", a precizat cancelarul german. Referirea la regiunea transnistreană este una foarte importantă. Ea este continuarea unui mesaj primit de autoritățile moldovene în primăvară. Prezenți atunci la Chișinău, miniștrii de Externe ai Germaniei, Frank-Walter Stein­meier, și Franței, Laurent Fabius, au cerut oficialilor moldoveni să lucreze împreună cu Rusia pentru rezolvarea conflictului transnistrean. „Moldova trebuie să ajungă la soluționarea conflictului transnistrean rămânând parteneră cu Rusia”, sublinia în aprilie ministrul francez Laurent Fabius.

Sublinierile făcute, de păstrare a relațiilor cu Federația Rusă, apar odată cu  nominalizarea lui John Tefft în calitate de nou ambasador al SUA în Federația Rusă. Tefft este cunoscut ca specialistul numărul unu în organizarea  "revoluțiilor colorate" în Europa de Est. Postul de radio Vocea Rusiei comentează numirea lui Tefft la Moscova ca un semnal clar că, până în 2017, la expirarea mandatului președintelui Obama, Casa Alba nu intenționează să extindă dialogul cu Moscova.
Așadar, diplomația de la Berlin devine mai activă pe delicatele subiecte din regiunea est europeană. E absolut firesc. Germania a rămas singură, liderul de necontestat al Europei. Franța a fost decapitată: nu mai are nici un cuvânt de spus. Vrem sau nu, Noua Ordine Europeană va fi decisă de Germania. Germania e marele câștigător al războiului economic: nu pentru ca a învins pe cineva, ci pentru că s-a ținut pe picioare. Celelalte țări europene nu vor mai fi consultate, nici măcar de formă.

Iată de ce, pe fundalul unor tensionate relații între Statele Unite și Federația Rusă dar și între Berlin și Washington, Doamna de fier a Europei va dori să-i pedepsească pe americani pentru argonța de a-i asculta telefonul și va reveni la mai bune relații cu domnul Putin. La rândul său, pe fundalul crizei din Ucraina, Kremlinul este pus în situația să dea dovadă de mai multă maleabilitate și să facă concesii. Subiectul pe care atât Putin cât și Merkel pot găsi mai multe puncte în comun ține de mai vechiul plan ruso-german de reglementare a conflictului transnistrean.

Ar trebui să ne bucurăm. Doar că îmi aduc aminte că de fiecare dată când a existat o alianță ruso-germană lucrurile s-au terminat prost pentru țările din jur. De asta, aflat între ciocan și nicovală, Chișinăul ar trebui să fie atent. Foarte atent.

Monday, September 23, 2013

ANGELA ȘI PROIECTUL EUROPEAN PENTRU MOLDOVA



Angela Merkel a câștigat alegerile parlamentare din Germania.Rezultatul, confirmă drumul cancelarului german spre un al treilea mandat. Cel de al treilea mandat al doamnei de fier face posibilă creșterea influenței statului german pe continentul european. Pe viitor, Germania, marele câștigător al crizei economice occidentale, își va impune doctrina economică, politică și militară. 

Se pare că, în curând, Uniunea Europeană va vorbi doar în limba germană și va deveni în următorii ani o uniune fiscală ori nu va mai fi deloc. Economiștii germani afirmă că supraviețuirea monedei Euro depinde în mod critic de asta. Așadar, statele europene vor trebui să își limiteze datoria externă. Ascendentul psihologic obținut prin victoria Angelei Merkel, îi oferă statului german puterea de a își impune o atare voință.

Noua Ordine Europeana va fi decisă de Germania. Și pentru că nemții au nevoie de resurse, relația privelegiată pe care o au cu rușii, va continua. Rușii vor obține în acest mod tehnologiile de care au nevoie și siguranța faptului că vecinătatea lor apropiată nu va fi afectată. Zilele acestea urmează să vedem dacă Moldova, intră ori nu, în ceea ce oficialii de la Kremlin numesc  vecinătate apropiată.

Guvernul condus de Iurie leancă pare a fi norocos. Partidul din care face parte Merkel este membru al marii familii a Partidului Popular European. Afilierea, în februarie 2011, a Partidului Liberal Democrat din Moldova, la marea familie a Partidului Popular European a făcut posibil întregul suport diplomatic și financiar primit de statul moldovean. 

Persoane foarte influente în Uniunea Europeană și-au îndreaptat atenția către Chișinău și au tras Moldova spre Uniunea Europeană. 

Cu ocazia raportului de activitate a Guvernului pentru primele 100 de zile, Iurie Leancă a afirmat că anularea regimului de vize pentru cetățenii Republicii Moldova care călătoresc în UE ar trebui să aibă loc până la expirarea mandatului Comisiei Europene, în iulie 2014. Partidul Popular European deține 16 dintre cei 27 de șefi de stat sau de guvern care participă la Consiliul European. Aceștia participă la summit-ul PPE care pregătește de fapt Consiliul European. Consiliul European este cel care definește direcțiile și prioritățile generale ale Uniunii Europene. Prin referirea făcută la actualul mandat al Consiliului European, primul ministru Leancă, sugera că, există șanse pentru transformarea doleanțelor în realitate. 

Victoria Angelei Merkel în Germania, face ca vocea cancelarului să fie auzită cu claritate până la Kremlin. Sperăm că după alegerile parlamentare din Germania, proiectul popularilor europeni destinat Republicii Moldova va continua, altfel, în jocul de șah al marilor puteri, Moldova este doar o piesă de schimb.