Showing posts with label Victoria Nuland. Show all posts
Showing posts with label Victoria Nuland. Show all posts

Thursday, July 17, 2014

ÎN MOLDOVA VIN AMERICANII!



Zilele trecute, europarlamentarul român Adrian Severin nota că analiza realității geopolitice a condus Germania la revizuirea opțiunii sale referitoare la arhitectura de securitate europeană. Domnul Severin, sintetiza noul proiect german prin formula „Germany up! Russia in! America out!” Pe timpuri, Adrian Severin obișnuia să fie ministrul de externe al României. 

Oficialii de la Bruxelles au anunțat că statele Uniunii Europene nu vor da curs celei de a treia etape de sancțiuni pentru Rusia, ci vor lărgi pe cea de-a doua etapă, care vizează interdicția pe teroritiul UE pentru oficialii implicați în conflictul din Ucraina și blocarea conturilor acestora din străinătate. 

Presa de la București afirmă că anume vocea Germaniei a fost cea care s-a împotrivit inițiativei de introducere a celei de a treia etape de sancțiuni împotriva Moscovei. Ziariștii români consideră că prin atitudinea avută Berlinul transmite semnalul politic că nu doreşte să dea o replică serioasă agresiunii Rusiei în Estul Europei. Serghei Lavrov, a fost cel care le-a reamintit în mod public oficialilor germani că în anul 1990, în ciuda împotivirilor britanice și franceze, Kremlinul a fost de acord cu unificarea germană din 1990. Un nedelicat mod de a spune - nu uitaţi că ne datoraţi ceva”, subliniau ei.

Profesorul universitar Valentin Naumescu s-a întrebat, firesc, de ce americanii simt nevoia de a-i spiona pe nemți? Potrivit domniei sale răspunsul ar fi simplu: „pentru că nu mai are încredere în Germania. Dar ce anume menţine neîncrederea politică dintre Statele Unite și Germania la un nivel atât de ridicat încât americani să își dorească a ști în detaliu acţiunile necomunicate public de administraţia germană? Cele două state nu mai au încredere politică reciprocă și au început să aibă abordări diferite în chestiuni esenţiale de politică internaţională”, notează domnul Naumescu. 

Adrian Severin are dreptate – Germania, ca întotdeauna, se vrea deasupra tuturor. De asta, mișcările nemților în spațiul estic au început mai demult. Și evident că s-au aplecat asupra unei povești de succes care poartă numele de Moldova! O mulțime de experți berlinezi au participat la summit-ul Uniunea Europeană – Republica Moldova organizat la Bălți. Apoi Bundestagul german a adoptat o rezoluţie prin care confirmă faptul că Republica Moldova are perspectivă europeană. Iar mai târziu, după ce premierul Leancă a fost primit la Cancelaria Federală a Germaniei, doamna Merkel a spus că este impresionată de lucrurile bune pe care le face Chișinăul și a confirmat că Germania va sprijini Moldova în procesul de integrare europeană. Toate astea, sună bine – Germania rămâne a fi liderul de necontestat al Europei iar Noua Ordine Europeană va fi decisă de la Berlin. Ar putea să-i afecteze cu ceva pe moldoveni răceala survenită în relația germano-americană?

La prima vedere cu nimic. O vorbă din bătrâni spune doar că, un cui, pe cui se scoate. De asta se impune o creştere a prezenţei Statelor Unite la Chișinău. Acest lucru a fost confirmat la sfîrșitul lunii martie de doamna Victoria Nuland care le-a spus oficialilor de la Chișinău că, "relațiile dintre Republica Moldova și Statele Unite nu au mai fost vreodată atât de intense". Atunci doamna Nuland  a subliniat că America oferă un sprijin major Moldovei în procesul de integrare europeana: "Vizita mea în Moldova nu este întâmplătoare. Am venit pentru a manifesta suportul Americii asupra suveranității și integrității Republicii Moldova. Noi vedem viitorul Moldovei alături de Uniunea Europeana. Noi dorim să vedem o Moldovă prosperă, independentă și europeană". Scurt, clar și cuprinzător!

Doamna Victoria Nuland a fost însoțită în Moldova de adjunctul asistentului secretarului Apărarii, Evelyn Farkas și de directorul pentru politici, planificare și parteneriat în cadrul Comandamentului Forțelor SUA din Europa, generalul-maior Randy Kee. Oameni care ocupă importante funcții. Semn că interesul american are în Moldova mai multe domenii: politic, militar, strategic şi de informaţii și evident  economic. Exact despre aceste tematici a vorbit ieri în Senatul american James D. Pettit , diplomat nominalizat de președintele Barack Obama să devină ambasador al Statelor Unite la Chișinău! Domnia sa a spus că o implicare mai puternică a Statelor Unite în Moldova este esențială „pentru promovarea securității nu numai în Moldova, ci și în Ucraina vecină și regiune”.


Așa că, în fața coloratelor mărgele nemțești, Chișinăul ar trebui să fie reținut - nici de fericire să dea ochii peste cap, dar nici să refuze oferta. Venirea americanilor spune că încrederea lor în vechea Europă a scăzut și că a venit timpul Noii Europe! Adică ce-i al Moldovei e pus deoparte!

Tuesday, May 20, 2014

FILAT OBȚINE SUPORTUL AMERICANILOR PENTRU SECURITATEA MOLDOVEI



Ziarul Washington Post nota zilele trecute că, după Ucraina, cea mai vulnerabilă ţară este Republica Moldova. Ziarul american adauga  că, "e posibil ca Putin să nu recurgă la acţiuni militare, dar în mod sigur va crea focare de tensiune, care vor putea fi folosite împotriva unor state mici ca Republica Moldova."

Că relațiile dintre Moldova și Rusia încep a se răci o spune deschis și primul ministru Iurie Leancă. Domnia sa a spus că ministrul rus de externe nu și-a respectat promisiunea de a vizita Chișinăul,  ba mai mult,  vizita domnului Leancă la Moscova a fost amânată. Gesturile, fie vorba între noi, vorbesc de la sine.
Colac peste pupăză, marți, 20 mai, premierul rus Dimitrii Medvedev a spus că Federația Rusă nu este obligată să garanteze suveranitatea teritorială a Ucrainei deoarece niciodată nu și-a asumat această obligație. "Nu suntem obligați să garantăm nimănui nimic", a spus domnul Medvedev. Premierul rus a uitat că Rusia este semnatară a Memorandumului de la Budapesta. Documentul, semnat în anul 1994 se referă la dezarmarea nucleară a Ucrainei și prevede garanții de securitate a independenței sale. Prin acest document, Kievul renunța la armele nucleare sovietice pe care le transfera Moscovei.


Când ursul moscovit se face a uita e bine să ai pe cineva care să-i amintească. Vicepreședintele american Joe Biden se află într-o vizită oficială la București unde deja a discutat cu președintele și primul ministru român despre reacțiile comunității internaționale la acțiunile Federației Ruse în Ucraina. Venirea celui de al doilea om al administraţiei americane în capitala României este cel mai important eveniment al relaţiei bilaterale româno-americane. Sosirea lui Joe Biden în România, la mai puţin de o săptămână după ce şeful NATO a fost la București, are loc pe fondul crizei dintre Ucraina şi Rusia și înseamnă ceva.
Într-un interviu oferit agenției de presă Mediafax, Biden a declarat că vizita sa este o reconfirmare a angajamentul american faţă de apărarea colectivă a aliaţilor săi europeni. Domnia sa a spus că românii se află într-o zonă "dificilă", dar Bucureștiul va avea un rol cheie în regiune pentru a susţine aspiraţiile Moldovei pe drumul ei european.

Referirea la Moldova, oficialul american nu a făcut-o degeaba. Unul din cei mai influenți oameni ai politicii externe americane, l-am numit pe Zbigniew Brzezinski, afirma în urmă cu 15 ani că, soarta Republicii Moldova este strâns legată de evoluțiile politice din Ucraina. În condițiile actuale, singura posibilitatea de a menține Chișinăul în sfera de interese a Moscovei se poate face doar prin escaladarea focarelor de tensiune deja existente. Este vorba de reactivarea amenințărilor separatiste găgăuze ori transnistrene.

Iată de ce, vizita lui Vlad Filat în Statele Unite ale Americii, nu ne miră deloc.  Ea se înscrie perfect în noul Dialog Strategic moldo-american. Cu ocazia lansării, președintele Obama a spus că, America susține parcursul european al Republicii Moldova și înțelege că acest drum nu este unul ușor. Statele Unite susțin integritatea teritorială și suveranitatea Republicii Moldova. "Inima mea este cu voi, sprijinul meu este cu voi si vreau să vă văd reușind”, afirma în martie cel mai puternic om al planetei.

Moldova nu e o copilă orfană. Despre asta arată și gestul de ieri al asistentului secretarului de stat american, Victoria Nuland care l-a primit la Departamentul de Stat pe liderul Partidului Liberal Democrat din Moldova, Vlad Filat. Cei doi au discutat provocările de securitate atât interne, cât şi externe, la care este expusă Republica Moldova în perioada de până la semnarea Acordului de Asociere. Provocări care, în contextul tensiunilor din Ucraina şi din întreaga regiune sunt extrem de mari.

Într-o postare pe un site de socializare, domnul Filat a scris că turneul politic american a început fructuos. Doamna Nuland, este un foarte bun cunoscător al realităților din Moldova. Pentru Chișinău este crucial să se mențină pe agenda priorităților americane, nota de peste Ocean, liderul liberal democrat.
Vizita domnului Filat peste Atlantic e una care vrea să îndrepte atenția americanilor spre Moldova. De asta, la Washington el s-a mai întâlnit cu directorul pentru Europa de Est al Consiliului de Securitate Naţională al SUA. Organizația este cea care îi oferă președintelui american asistență pe tematicile de securitate. Deci Filat a știut cu cine să se întâlnească.

E clar ca bună ziua că, speranța Moldovei e în Statele Unite. Puterea diplomației americane și prezența ei militară în România, poate fi un garant în efortul Chișinăului de-și păstra independenţa, suveranitatea şi integritatea teritorială, dar şi de a decide singur propriul curs de dezvoltare. Domnul Filat a spus că Moldova are nevoie de Statele Unite ale Americii pentru a continua parcursul ei european. Și bine a făcut. Aflat în America, Vlad Filat consolidează convergența politică pentru securitatea statului moldovean.

Atunci când oficialii rușii se fac a uita ce au garantat odinioară, atunci când ei își permit să remodeleze frontierele unui stat ca Ucraina, Moldovei nu-i rămâne altceva de făcut decât să-i cheme în ajutor pe americani. Ei sunt singurii care au forța de a-i da ursului peste mână.   

Monday, April 14, 2014

NULAND DĂ STARTUL LA VÂNĂTOAREA DOMNEASCĂ




Titlurile din ziarele de la București ne vorbesc despre o  adevărată invazie de rețineri și arestări ale unor nume importante din spațiul public românesc. Primari, președinți de Consilii Județene ori foști miniștrii sunt chemați să dea socoteală. Statul român a înțeles că lupta cu corupția trebuie continuată.

Această avalanșă de dezvăluiri coincide cu avertismentul lansat de Statele Unite ale Americii care, prin vocea asistentului Secretarului de Stat, Victoria Nuland, a spus că, în țările Europei de Est, lupta cu corupția trebuie să devină o prioritate. Făcută la 10 aprilie în Congresul american, atenționarea arăta că, odată cu problema ucraineană, s-a văzut încă o problemă, cea a existenței unui sistem oligarhic în regiune. "Se atestă una și aceeași tendință îngrijorătoare în multe țări din Europa Centrală și în Balcani. Tendință îngrijorătoare ca aspirațiile cetățenilor să fie călcate în picioare în interesul oligarhilor corupți, care folosesc banii și influența pentru a înăbuși opoziția politică, pentru a cumpăra politicieni și mass-media, pentru a slăbi independența justiției și drepturile ONG-urilor”, a subliniat Victoria Nuland.

Mesajul doamnei Nuland a fost adresat și Republicii Moldova. Americanii vor să susțină un obiectiv mai vechi al clasei politice de la Chișinău dar niciodată atins: combaterea corupției de înalt nivel. Vorbind despre oligarhi care își folosesc banii și influența pentru a  înăbuși opoziția politică, pentru a cumpăra politicieni și mass-media, pentru a slăbi independența Justiției”, doamna Nuland a pus degetul și pe o atlă rană existentă în Moldova – subjugarea mediilor de informare și aflarea lor sub controlul unor interese politico-economice și transformarea televiziunilor în instrumente de presiune.  

Directorul Centrului Național Anticorupție din Republica Moldova, Viorel Chetraru, confirma într-un interviu pentru postul de radio „Europa Liberă” angajamentul instituțiilor mediatice moldovenești la satisfacerea intereselor oligarhiei locale. "Se investeşte enorm în campanii de spălare a imaginii celor pe care îi urmărim, inclusiv prin intermediul presei. Fiindcă majoritatea presei este una angajată și își face treaba în funcție de cel care îl plătește”, a spus Viorel Chetraru. Directorul CNA a subliniat că instituţia pe care o conduce are nevoie de ajutorul societăţii, fiindcă fără un sprijin public, activitățile anticorupție sunt sortite pieirii.

Americanii, vor ca pentru justiția moldavă oligarhii să fi o țintă prioritară. Desigur doamna Nuland cunoaște indicatorii de corupție din Republica Moldova. Domnia sa știe de unde cresc rădăcinile corupției moldovenești și, evident, este la curent cu interesele unor partide față de televiziunile de știri. Dacă americanii cunosc în amănunt ce se întâmplă pe culoarele politice moldovenești de ce abia acum s-a trezit interesul lor față de acest spațiu aflat la periferia Europei? Doamna Nuland a sugerat că ofensiva Federației Ruse în zonă are ca punct de plecare alianța oligarhilor cu politicienii corupți. Atunci când oligarhii concentrează în mâinile lor bani și influentă, democrația, moare. Atunci când oligarhii doresc să își cumpere deputați, statul este captiv al dorințelor și poftelor acestora. O țară controlată de oligarhi este o țară nesigură și impredictibilă. Nici Uniunea Europeană și nici Statele Unite, la noile frontiere geopolitice, nu pot accepta așa ceva.

Ferm îndemn adresat Chișinăului, discursul doamnei Nuland cere politicienilor din arcul guvernamental, voință politică pentru a transforma lupta anticorupție într-o prioritate națională. Altfel, Republica Moldova riscă să rămână de cealaltă parte a Cortinei de Fier. 

Chemarea la jusțiție a doamnei Nuland dă de gândit. Are Cabinetul de Miniștri înțelepciunea și puterea pentru a lovi această minge? Ori va fi amenințat cu o viitoare moțiune de cenzură? Cine vor fi cei care vor stabili cine este oligarh și cine nu? Are Moldova o justiție independentă în care să avem cu toții încredere în certitudinea deciziilor luate ori nu? Vor fi în stare partidele din Coaliția Pro-Europeană să facă pe placul americanilor? Dar opoziția comunistă? Sunt doar câteva din întrebările care apar în contextul politic definit de doleanța fratelui mai mare de peste Ocean.

Americanii au dat startul la o vânătoare domnească. Ce facem cu victimele colaterale? Așa că atenție, nu trageți în gonași!