Showing posts with label alegeri anticipate în Republica Moldova. Show all posts
Showing posts with label alegeri anticipate în Republica Moldova. Show all posts

Monday, May 27, 2013

VALERIU LAZĂR, BOMBOANA EUROPEANĂ ȘI BLOCAJUL NEGOCIERILOR



Săptămâna în care am intrat este una decisivă pentru clasa politică de la Chișinău.  Partidele politice aflate în negocieri  mai au la dispoziţie, trei-patru zile pentru a ajunge la un consens care să-i permită premierului desemnat, Iurie Leancă să prezinte în Parlamentul Republicii Moldova programul de guvernare și noul cabinet de miniștrii. Orice suspectă condiționare a negocierilor vine să ne arate cine dintre actorii politici chișinăueni are o agendă ascunsă.

După vizita delegației Comunității europene la Chișinău, șansele votării cabinetului Leancă au crescut. Membrii Parlamentului European, Jacek Protasiewicz şi Libor Roucek , au spus presei că mesajul cu care au venit a fost unul simplu -  Moldova trebuie să facă paşii necesari pentru a se integra în Uniunea Europeană.  

Pașii, elementari - partenerii din fosta alianţă de guvernare să ajungă la un consens pentru votarea noului cabinet de miniștrii şi să colaboreze pentru a realiza reformele. Pentru ca efortul acestei colaborării de viitor să pară mai ușor, europarlamentarul Libor Roucek, le-a oferit politicienilor moldoveni o bomboană. Domnia sa a sugerat că, "dacă se dorește  liberalizarea regimului de vize, în toamna aceasta ar fi o şansă”. „Noi vrem să ajutăm Republica Moldova. Dar este important ca, în următoarele zile, să fie creat Guvernul. Aşteptăm până joi, să vedem ce se va întâmpla", a subliniat Roucek.  Așteptarea invocată de europarlamentarul ceh, ascunde în ea o voalată amenințare. Senzația de pericol pe care a transmis-o domnia sa se referă la suportul financiar pe care Uniunea Europeană l-ar putea refuza oficialilor de la Chișinău în cazul în care aceștia ar face pașii opuși și ar provoca alegerile anticipate. 

Vor unii sau nu, vizita înalților oficiali europeni a coincis cu faza definitorie a negocierilor pentru formarea  majorităţii parlamentare care ar urma să sprijine guvernul Leancă. Iar când privirile oficialilor de la Bruxelles sunt peste Moldova, șansele cartoforilor politici, interni ori externi, încep să scadă. Așadar există circumstanțe favorabile ca în această săptămână, Guvernul Leancă să fie votat. 

Anunțul lui Valeriu Lazăr de la ieșirea de la negocieri, vine să ne confirme aceste speranțe. Domnia sa a declarat că acordul noii majorităţi legislative ar putea fi semnat în ziua când  deputații vor trebui sa voteze pentru guvernul condus de Iurie Leancă - joi, 30 mai. În același timp  liderul  democraților moldoveni, Marian Lupu a fost mai categoric și a condiționat votarea noului cabinet de miniștrii de alegerea președintelui Parlamentului. „Votăm Guvernul numai după alegerea speaker -ului”, a spus Lupu. 

Perseverența liderul Partidului Democrat din Moldova, este de invidiat. Potrivit acordurilor general acceptate, democraților moldoveni le revine șefia legislativului moldav. De aici și insistența cu care domnia sa solicită ca noua majoritate parlamentară, să aleagă mai întâi șeful legislativului și abia mai pe urmă, să acorde vot de încredere pentru noul cabinet de miniștri. Potrivit legislației Republicii Moldova, alegerea Președintelui Parlamentului se face prin vot secret. Votul pentru investirea Guvernului este însă unul deschis. Se observă așadar că domnul Lupu se teme de neprevăzut. La rândul lor, odată trecuți prin imprevizibilitatea Curții Constituționale, liberal democrații ar trebui să se teamă și ei de „surprize”. Dacă potrivit legislației moldave, ședințele legislativului sunt conduse de către președinte și anume el este cel care stabilește agenda zilei de lucru, care sunt oare garanțiile pe care le oferă membrii Partidului Democrat din Moldova, colegilor lor liberal democrați că odată revenit în fotoliul de președinte al Parlamentului, domnul Lupu nu va opri ședința și va amâna votul de investire al cabinetului Leancă?  Vorba ceea – când te-ai fript cu ciorbă, sufli și în iaurt!

Reprezentantul liberal democraților moldoveni la negocieri, vicepreședintele PLDM,  Vadim Pistrinciuc, a pus punctul pe i. Domnia sa a declarat că dinamica negocierilor este una pozitivă, dar că se discută subiecte mai sensibile. Pistrinciuc a anunțat că cele două formațiuni politice discută repartizarea domeniilor de responsabilitate şi maniera ce ţine de organizarea instituţiilor publice centrale". Valeriu Lazăr, la rândul său a confirmat că s-a intrat „ în zona persoanelor.
 De aici și sensibilitatea discuțiilor și a subiectelor. De aici și reducerea turațiilor procesului de negocieri. Bomboana oferită de europarlamentari nu a fost pe gustul democraților moldoveni. De aici și anunțul făcut de Vadim Pistrinciuc că oarecum drumul s-a blocat!

Așa cum s-a anunțat, partajarea funcțiilor în guvern se va face în funcție de numărul de mandate. Potrivit proporției, liberal democrații ar trebui să controleze numărul cel mai mare de ministere. Democraților evident le va reveni și lor o felie la fel de bună din tortul puterii. De aceea e clar că o serie de instituții publice care au făcut odinioară parte din siajul liberalilor moldoveni, vor fi subiect al unor redistribuiri. Desigur că pentru devotamentul lor față de noul cabinet de miniștrii, grupul liberalilor reformatori conduși de Ion Hadârcă va beneficia de dreptul de a își susține o parte din ministeriabili. „În principiu, nu vor fi mari schimbări în componența noului Guvern”, afirma politologul Valeriu Croitoru. Sunt de acord. În locurile esențiale însă, transformările vor fi  majore.   

Directorul executiv al agenției de presă „Infotag”, Anatolie Golea, declara recent pentru postul de radio Europa Liberă că cea mai mare problemă a partidelor care negociază ține de deficitul de încredere.  Un deficit peste care liberal democrații, care aveau cele mai puține motive pentru a da dovadă de o receptivitate pozitivă față de foștii lor colegi, au trecut. Deficitul de încredere a fost creat de către echipa Partidului Democrat din Moldova. Deputații democrați au pierdut încrederea colegilor lor, atunci când, fără a ține cont de atenționările oficialilor de la Burxelles, au votat împreună cu PCRM pentru demiterea unui guvern pro-european. Domniile lor, democrații moldoveni, sunt cei care au creat toate condițiile pentru neîncrederea existentă între părțile aflate la masa de negocieri. De aceea ei trebuie să facă primii dovada constantă a faptului că nu au o agendă ascunsă. Orice condiționare este neproductivă și aduce mai aproape febra alegerilor parlamentare. Vrea oare Partidul Democrat din Moldova să provoace un scrutin în urma căruia comuniștii moldoveni să acceadă la putere? Acesta să fie oare prețul pentru formarea mai vechiului tandem Plahotniuc-Voronin?

Foto : Andrei Mardari

Tuesday, January 22, 2013

DIOPTRIILE LUI MARIAN LUPU



 
















Fiecare vede lumea în felul lui!



Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Marian Lupu, a  refuzat colacul de salvare aruncat luni 21 ianuarie de Vlad Filat, preferând să îl acuze pe premierul moldovean de o presupusă tainică colaborare cu fracțiunea deputaților comuniști. Alegerea făcută de șeful Partidului Democrat e un semn că acesta a dezgropat securea războiului politic și își dorește alegeri anticipate.

Prezent la 21 ianuarie 2012 în platoul emisiunii „Moldova în direct” de la postul național de televiziune, liderul liberal democraților moldoveni, i-a aruncat lui Marian Lupu un colac de salvare - el a afirmat că ședința Parlamentului nu poate fi convocată pe data de 22 ianuarie. Soluția găsită de premier avea drept scop liniștirea spiritelor care după demiterea procurorului general deveniseră mult prea înfierbântate. „Ședința trebuie să fie organizată la cea de a treia zi de la depunerea solicitării. Regulamentul prevede strict cum poate fi convocată o ședință extraordinară și în care termeni”, a spus Filat. Liderul liberal democrat a dat de înțeles că nu este vorba despre demiterea lui Lupu ci doar de retragerea lui Vlad Plahotniuc din funcția pe care acesta o deține. “Dacă are demnitate, dumnealui ar trebui să își dea demisia din funcție și să rămână simplu deputat”, a spus șeful cabinetului de miniștri. 

Clarificările făcute de către Filat reprezentau o ieșire din capcana politică în care nimeriseră mult prea înfierbântați deputați ai Partidului Democrat. Era o portiță de scăpare pentru ca Marian Lupu, să poată amâna pentru o perioadă întrunirea deputaților în ședința extraordinară la care liberal democrații erau siguri că se pregătea jertfirea întregii alianțe.

În dimineața zilei de 22 ianuarie, surse din cadrul aparatului Parlamentului Republicii Moldova, îmi comunicau că hotărârea pentru desfășurarea ședinței extraordinare a fost luată cu doar o oră înainte de începerea ședinței în plen. Pentru un moment s-a părut că bunele intenții ale liberal democraților fuseseră înțelese și că temperatura politică scăzuse. Nu a fost să fie așa! 

Cu febra provocată de demiterea protejatului lor în minte, liderii Partidului Democrat au preferat să convoace ședința extraordinară solicitată de către comuniștii moldoveni și erau gata să calce orbește în capcana pregătită de acești maeștri ai mersului pe sârma politică moldovenească. Soluția in extremis, găsită de liberal democrați, ca unică șansă de păstrare a alianței aflate la guvernare, a fost cea de neparticipare la această sesiune. Răspunsul lor a dezarmat belicoasa fracțiune a deputaților comuniști care și-a anunțat părăsirea sălii de ședință dar i-au scos din sărite pe liderii democrați.

Radiografia celor întâmplate în sumbra zi de 22 ianuarie ne arată foarte clar că anume liderii Partidului Liberal și ai Partidului Democrat, vor alegeri anticipate și se disociază de guvernarea condusă de Vlad Filat. Vădit luat prin surprindere de absența liberal democraților, declarațiile la unitate ale lui Mihai Ghimpu au sunat fals și artificial. „Azi PLDM trebuia să fie în sală ca să demonstreze tuturor că, indiferent de problemele din Alianţă, când e vorba de viitorul ţării, noi suntem împreună şi nu facem jocul comuniştilor“, a spus liderul liberal, Mihai Ghimpu. Memorabila destăinuire a domniei sale referitoare la faptul că alianța este succesul nostru, cu toate problemele, cu toată contrabanda, cu toată corupția, cu toate hoțiile, mîrșăveniile, manipulările, minciunile”, vorbește  de la sine despre gradul de cultură politică al liderului liberal și de faptul că participarea domniei sale la cinicul scenariu de execuție al alianței era una candidă și ușor inconștientă.

Cu fierbințeala răzbunării în priviri, liderul democraților moldoveni, Marian Lupu a fost cel care a ridicat toporul deasupra capului lui Filat. Cu un isteric glas, el a declarat că a văzut o tainică sincronizare în acţiunile celor două partide și i-a acuzat pe liberal-democraţi că duc tratative secrete cu opoziţia comunistă pentru a-l demite pe el și pe Plahotniuc. După o jumătate de oră în care l-a numit pe primul ministru ca fiind incompetent, șantajist și trădător, Lupu și-a dat verdictul - a constat că alianța de guvernare nu mai funcționează. „În condiţiile în care jocul unei componente a  alianței cu opoziţia comunistă este deschis, îmi este greu să constat funcţionalitatea Alianţei. Acest tandem poate să ducă la o criză politică şi la alegeri anticipate“, a strigat presei Marian Lupu. Și pentru ca securea războiului politic să nu mai poată fi îngropată, liderul democraților moldoveni a scos rufele murdare ale Alianței în văzul tuturor și a declarat că primul ministru are o obsesie bazată pe frică și că la ultima ședință a Consiliului Alianței era cât pe ce să o ia la moacă de la Vlad Plahotniuc.  

Făcute în premieră, violentele afirmații ale lui Marian Lupu,  veneau să arunce în aer întreg betonul alianței de guvernare. Comentatorii politici se așteptau ca replica liberal democraților, să fie una pe potrivă. Cu mult calm și cu diplomație liderul fracțiunii liberal democrate, Valeriu Streleț, a declarat că orice încercare de a insinua înţelegeri, conspiraţii şi alianţe este absolut lipsită de sens. „Considerăm poziţia preşedintelui Parlamentului iresponsabilă şi provocatoare. Încercările de a pune pe acelaşi cântar integrarea europeană şi guvernarea democratică a Republicii Moldova cu imaginea, interesele şi scopurile lui Vlad Plahotniuc nu au sorţi de izbândă. Mesajul nostru este unul foarte clar: nu vom permite sacrificarea viitorului Republicii Moldova de dragul intereselor acestuia”, a spus Valeriu Streleţ.  

Brutalitatea cu care șeful legislativului moldovean își apără colegul de partid stârnește o întrebare – cine este cu adevărat Vlad Plahotniuc? De ce este el atât de important încât Marian Lupu este gata să sacrifice nu numai  funcția pe care o deține dar și alianța de guvernare în Republica Moldova? Răspunsul este unul relativ simplu – atât domnul Lupu cât și domnul Plahotniuc au fost personaje foarte înalte în ierarhia superioară a Partidului  Comuniștilor din Republica Moldova, persoane care au avut cunoștințe directe sau indirecte de tainicele modalități de realizare ale unor fabuloase bogății. Ambii sunt legați de invizibile și secrete fire ce datează de pe vremea în care, la începutul mileniului doi al erei noastre, Marian Lupu ocupa o mică, dar importantă funcție, în cadrul Ministerului Economiei. 

Semnalul de conciliere pe care șeful legislativului moldav nu s-a ostenit să îl vadă este unul bine perceput de comentatorii politici moldoveni. Arcadie Barbăroşie, directorul Institutului de Politici Publice, afirma pentru publicația „Adevărul” că cel mai sănătos pentru Partidul Democrat ar fi să-l sacrifice pe Vlad Plahotniuc de numele căruia sunt legate mai multe scandaluri. În această situaţie, analistul politic crede că ceilalți colegii nu vor cere demisia lui Marian Lupu. El a mai spus că un scrutin anticipat ar fi riscant pentru PD, dar şi pentru PCRM care nu este tocmai pregătit. „Probabil, doar PL şi PLDM nu se tem de alegeri. Liberalii pentru că au un sector de electorat asigurat, care nu are unde merge, iar liberal-democraţii pentru că sunt mai curaţi în această istorie“, a declarat Barbăroșie pentru publicația „Adevărul”. 

Ceea ce Barbăroșie consideră că e sănătos e văzut cu totul altfel de către Marian Lupu și de colegii domniei sale. Semn că dumnealor poartă alte dioptrii. Cele ale alegerilor anticipate pe care speră să le câștige. 

Ori cine știe, oarba încrâncenare de a vedea altceva decât majoritatea, vine de la faptul că Partidul Democrat, formațiune politică care este înfrățită cu Edinaia Russia răspunde unor obligații asumate și e nevoit să poarte niște dioptrii improprii?
 Nu știu, dar nu aș vrea să cred că politicienii moldoveni vor repeta eroarea făcută în  ’99, când vorba lui Ion Sturza tot felul de petarde, de provocări şi au scos Moldova din procesul de discuţii cu Uniunea Europeană.”