Showing posts with label traian Basescu. Show all posts
Showing posts with label traian Basescu. Show all posts

Sunday, June 22, 2014

UN ATAC SUBVERSIV CU TREI ȚINTE – POLONIA, ROMÂNIA ȘI REPUBLICA MOLDOVA



Vremuri grele: la București fratele președintelui Băsescu este reținut într-un scandal de corupție; în Varșovia premierulpolonez este acuzat de trafic de influență și i se cere organizarea alegerilor anticipate; la Chișinău, cu zece zile înaintea semnării Acordului de Asociere cu Uniunea Europeană, opoziția comunistă a înaintat o moțiune simplă împotriva ministrului Afacerilor Interne, Dorin Recean.

Trei știri care, la prima vedere, nu au nici o legătură una cu alta. La prima vedere. O privire atentă în culisele acestor evenimente ne dezvăluie că în toate cele trei cazuri, acuzațiile de corupție vin din partea formațiunilor politice aflate în opoziție și se bazează pe publicarea de către mass media a unor înregistrări ori a unor informații secrete.

Așadar la București, în baza unor filmări primite de la avocatul unui clan țigănesc din Oltenia, fratele președintelui României, Mircea Băsescu este reținut de către Direcția Națională Anticorupție. Ziaristul Ion Cristoiu, de la publicația Evenimentul Zilei din București a remarcat că Pavel Abraham, avocatul clanului de interlopi, este fostul șef al Poliției române pe vremea cînd acest clan teroriza întinse părți ale României și asta, pentru că se bucura de protecție înaltă. În acest moment întrebarea dacă a luat sau nu fratele președintelui bani de la un interlop, rămâne doar o întrebare inițială, sunt o grămadă de alte necunoscute la care anchetatorii trebuie să răspundă. Domnul Cristoiu consideră că scandalul Mircea Băsescu are drept scop decredibilizarea justiției române. 
În schimb politologul român Andrei Tiut, într-un text de pe portalul on-line CivitasPolitics, pune onestitatea lui Băsescu sub semnul întrebării. Cert este că, din toată tărășenia, România iese șifonată.

La Varșovia, publicația Wprost a publicat o conversaţie între guvernatorul Băncii Centrale a Poloniei și Ministrul de Interne pe care opoziția o consideră trafic de influență. În urma acestor dezvăluiri, şeful partidului conservator,  Jaroslaw Kaczynski a cerut demisia Guvernului Tusk. Pe fundalul crizei ruso-ucrainene, demisia guvernului polonez ar însemna slăbirea pozițiilor Ucrainei. Presa şi politicienii polonezi au sugerat deja că înregistrarea secretă ar putea sa fi fost efectuată de către serviciile secrete ruse.

Pe 19 iunie, cu câteva zile înaintea semnării Acordului de Asociere cu Uniunea Europeană fracțiunea Partidului Comuniștilor din Republica Moldova din Parlamentul de la Chișinău a solicitat demisia ministrului Afacerilor Interne, Dorin Recean. Comuniștii au depus o moțiune simplă împotriva ministrului și au afirmat că sunt îngrijorați de situația criminogenă. Menționăm că, reformele efectuate în sistemul de poliție moldovenesc i-au creat ministrului Recean foarte mulți dușmani. Demisia ministrului ar înseamna destabilizarea unui minister care are ca principlă sarcină asigurarea ordinii publice, lupta cu criminalitatea și securitatea la frontieră. Demisia lui Recean ar duce la destabilizarea Coaliției Pro-Europene și la destabilizarea Republicii Moldova.

Despre asemenea destabilizări a avertizat la București, analistul american, Robert Kaplan. Aflat la mijlocul lunii mai în capitala României, Kaplan, recunoscut  a fi una dintre cele mai luminate minți ale planetei, a spus că provocarea strategică a României și a vecinilor ei este să se protejeze nu împotriva unei acțiuni imediate a Federației Ruse, ci împotriva unor acțiuni subversive lente.  Vladimir Putin ştie că Articolul 5 din Tratatul NATO îi protejează pe membrii Alianţei de o invazie terestră, dar nu şi de acţiuni subversive, prin cumpărarea instituţiilor media, a băncilor,ori a politicienilor” a spus Kaplan.

Slăbirea Poloniei prin provocarea unor alegeri parlamentare anticipate, distrugerea încrederii românilor în justiție prin atacul asupra justiției române și moțiunea simplă îndreptată împotriva ministrului Recean sunt piese ale unui posibil scenariu rus îndreptat împotriva acestor state care are scopul de a deturna vigilența acestor state de pe sectorul ucrainean. Crearea, prin mijloace subversive, a tuturor acestor probleme interne, se înscrie perfect în avertizările prezentate la București de analistul Agenției Americane de Informații.

Uneori, în numele dreptului la informare, în goana după senzațional ori după profit, instituțiile media, fie ele poloneze, românești ori din Moldova, pot să cadă victimă unor agenți de influență foarte bine pregătiți care știu cum să manipuleze informațiile. Venite pe aceste căi, deseori, știrile pot provoca mai mult rău decât bine. Iată de ce, jurnaliștii ar trebui să caște bine ochii înainte de a difuza o știre. De asta, nu sunt impresionat de reținerea tânărului jurnalist Vadim Ungureanu - vezi, nimeni nu e mai presus de lege.

Saturday, March 15, 2014

REGATUL EBEI

“Mă consider şi eu intelectuală. Am terminat o facultate, am terminat un masterat, voi face şi eu un doctorat” – Elena Băsescu

Cu cât servilism trebuie să fii dotat ca să susții că Eba este un om politic bun care merită a fi votat în Parlamentul European? O votăm pentru tatăl ei sau pentru propriile ei calități? Întreb pentru că dacă te atingi de domnia sa cu un singur cuvânt care nu este laudă, sare lumea bună de dreapta și-ți dă în cap cu realizările lui Traian Băsescu. Unii spun (ehei, ce glumă!) că este cel mai activ euro-deputat român de la Bruxelles și că merită să mai aibă un mandat. De parcă noi nu pricepem că duduia citește cuvinte scrise de alții pe care nici măcar nu le înțelege. E ca și cum i-ai spune unei prompterițe de la televizor că este mare specialistă în știri.

Și ce minte ciudată să ai ca să vii cu explicația: ”da’ce, Adina Vălean și Daciana Ponta sunt mai breze?” Nu, nu sunt nici ele mai breze dar dacă admitem că ele nu sunt bune în Parlamentul European atunci hai să tratăm toată lumea cu aceeași măsură. Altfel, nu suntem decât o filă de istorie la fel de murdară pe ambele pagini, fie ea de dreapta sau de stânga. Să susții că Eba a câștigat mandatul de europarlamentar ca independent, muncind ea, sărăcuța!, singură, singurică fără un partid în spate, înseamnă să jignești inteligența oricărui român. Sau, ca să fiu mai directă, să iei de prost poporul acesta. Nu-i om din nord până în sud și din vest până în estul României care să nu știe cât s-a zbătut PDLul ca Eba să devină euro-parlamentăreasă. Gurile rele spun că voturile pentru Eba au trebuit a fi raportate de PDL la prima oră de votare ca să se știe clar că intră ”fata lui tata”. Apoi a urmat Adio PDL că deh!, partidul n-a vrut-o pe Udrea președintă.

Am câteva probleme cu privire la candidatura fiicei cele mai mici a președintelui, în fapt cu voi, susținătorii acestei candidaturi:
  1. E treaba ei dacă candidează. E majoră, are vârsta necesară. Și e normal ca taică-su să o susțină, orice părinte își apără puiul. Dar nu-mi mai aruncați în ochi că PMP este un alt fel de partid, că e Albă ca Zăpada în care un membru oarecare are posibilitatea să ajungă în frunte și să candideze. Aveți curajul și spuneți: ”Da, susținem acest partid știind că este al dnei Udrea și al Ebei care au fost în permanență susținute de Traian Băsescu. Iubim  pe cine susține Traian Băsescu, fără să ne întrebăm de ce”.  Asumați-vă apartenența totală și vă voi respecta mai mult decât dacă îmi turnați cuvinte mari și găunoase ca: democrație, dreapta, doctrină, șanse egale, o altfel de politică, libertate.  Încolonați-vă cuminți în spatele lui Udrea și Eba fără a pretinde că apărați nu știu ce principii de dreapta.
  2. Nu mai criticați pe alții! O susțineți pe Eba, gura mică la restul agramatelor care vor să intre în Parlamentul European. E bună Eba, e bună și Grapini, pentru că și una și alta sunt pe aceeași cracă a (ne)înțelegerii limbii române. Iar dacă o transformați pe una în ținta ironiilor pentru modul în care se exprimă, admiteți ironia și pentru cealaltă. Dacă Eba ajunge în PE pentru că e ”fata lui tata”, admiteți că și nevestele, fetele, finele, cuscrele, amantele altora pot ajunge, pe aceleași criterii.   
  3. Nu mai declarați că nu vreți monarhie! Aceste familii care moștenesc fotoliile de demnități publice se comportă fix ca într-o monarhie, scaunele se transmit între neamuri. Deocamdată, singura bătălie este între șefii de triburi, fiecare  dorind să își instaureze propria dinastie peste regatul tuturor triburilor.  
  4. Și nu în ultimul rând, voi intelectualii de azi, nu mai criticați intelectualii de ieri care au făcut sluj în fața PCR și i-au cântat osanale lui Nicolae Ceaușescu și lui Leana. Cel puțin ei au scuza că era un regim de opresiune și că au făcut-o de frică într-un sistem care le punea pumnul în gură. Servilismul vostru este mult mai abject căci se manifestă din propria voință, într-o societate în care există libertatea alegerii. Voi ați ales să fiți servili! 
În rest, ”toate-s vechi și nouă toate”!

NOTA BENE - Textul de mai sus este o repostare de pe   http://justitieoarba.com/2014/03/15/regatul-ebei/ si apartine doamnei Lili Craciun

Saturday, January 11, 2014

VICTORIA NULAND PUNE CRUCE PE PROIECTUL LUI BĂSESCU



Vizita în România a doamnei Victoria Nuland, asistentul secretarului de stat John Kerry, a fost un prilej pentru unii observatori politici apropiați palatului Cotroceni de a o prezenta ca fiind misiune specială americană de pedepsire a Guvernului Ponta. Jurnalista Sabina Fati titra în publicația România Liberă că premierul Ponta ar fi devenit indezirabil pentru Statele Unite. Alte publicații notau că diplomatul american ar fi venit la Bucureşti, ''să instaureze statul de drept atacat de uzurpatorii justiţiei''.  Totul a plecat de la un comunicat postat pe site-ul Departamentului de stat al SUA, în care s-a spus că în timpul discuțiilor vor fi abordate subiecte legate de "probleme bilaterale și regionale, inclusiv eforturile depuse pentru întărirea domniei legii".

Vizita doamnei Nuland cade după recenta condamnare a fostului premier român Adrian Năstase. Trimiterea lui la închisoare a făcut subiectul unei dispute între președintele Traian Băsescu și premierul român Victor Ponta, ultimul a spus că Năstase este un "condamnat politic" și o țintă a lui Băsescu. Includerea pe agenda de discuții a unor subiecte  care au ținut de întărirea statului de drept în România i-a înfuriat pe unii consilieri de la Palatul Victoria. Consilierul primului ministru român, Gyorgy Frunda, a spus că "România nu este o colonie a SUA, unde reprezentanții de peste Ocean  să vină cu aere superioare și să discute tot așa cum ar vorbi dirigintele cu elevii". 

În seara zilei de vineri, 10 ianuarie, adjunctul secretarului de stat american, a ajuns în România. Tot seara, reprezentantul diplomației americane  s-a întâlnit cu președintele român Traian Băsescu și cu acest prilej a felicitat statul român pentru că în acest an se împlinesc 10 ani de este membră a Alianței Nord Atlantice  şi a mulțumit pentru activitatea din Irak, Afganistan și din Kosovo.
 
După ce s-a întîlnit cu șeful diplomației române, Victoria Nuland, a avut sâmbătă, 11 ianuarie, o conferință de presă unde a răspuns întrebărilor  unui grup de comentatori politici români. Doamna Nuland a declarat că,  a discutat în România despre "preocupările centrale - continuarea întăririi și aprofundării statului de drept, a luptei împotriva corupției, și creșterea transparenței", dar principalul mesaj pentru guvernul Ponta a fost că, "SUA vor o Românie cât mai puternică posibil, cât mai curată, cât mai democratică, care să fie marele aliat al Statelor Unite în aceasta zonă". 

Referindu-se la declarațiile unioniste ale președintelui Băsescu, Victoria Nuland a spus: „Statele Unite susţin integritatea teritorială a Moldovei şi dreptul ei de a-şi alege viitorul şi drumul. Am susţinul Parteneriatul Estic şi drumul european pe care şi l-a ales Moldova. Îi încurajăm şi am vorbit cu oficialii europeni pentru a susţine în continuare consolidarea democraţiei în Republica Moldova şi asocierea ei cu UE. România trebuie să fie mândră pentru rolul ei de mentor. SUA și România sunt partenere pentru a susține o Moldovă independentă, suverană și democrată”.

Răspunsul referitor la Republica Moldova a fost ultimul pe care doamna Nuland l-a oferit comentatorilor români.  Sublinierea făcută, că parteneriatul româno-american susține independența și suveranitatea Chișinăului, ne transmite senzația că oficialii americani au fost ușor deranjați de declarațiile unioniste făcute de domnul Băsescu. Doamna Nuland a adus aminte că secretarul de stat american, John Kerry, a vizitat de curând Chișinăul. Prin fina ei aluzie, domnia sa a sugerat că în planurile americane de securitate în regiune, Moldova a fost deja marcată. 

Vizita doamnei Nuland la București nu a fost una de pedepsire a guvernului Ponta și nici de a aduce aminte președintelui Băsescu că prin declarațiile recente, domnia sa ar tulbura status quo-ul regional. Desigur, ca membru al UE și NATO,  prin poziția strategică în colțul de sud-est al Europei și la periferia Rusiei, statul român s-a transformat într-un partener de securitate semnificativ pentru SUA, lucru evidențiat prin rolul lui în planurile NATO de apărare antirachetă, dar acest lucru nu îi dă dreptul de a strica, prin îndrăznețe declarații, puzzle-ul de securitate american. 

Vizita reprezentantului diplomației americane, specialist în problemele spațiului post sovietic, a fost una care a subliniat că, menținerea unei relații solide de securitate cu România este importanta pentru Washington, dar ea este și mai importantă pentru București. Sublinierea cu roșu, că România și Statele Unite susțin de comun acord independența și suveranitatea Chișinăului, vine să confirme că domnul Băsescu nu a avut binecuvântarea Washingtonului pentru inițiativa avută. 

Vizita la București a doamnei Nuland a pus cruce pe proiectul unionist al domnului Băsescu.

Fotografie de pe site-ul B1TV

Wednesday, October 16, 2013

UNIREA FACE PUTEREA




La sfârșitul săptămânii, pe 12 octombrie, Chișinăul a devenit locul în care două formațiuni politice românești și-au anunțat disponibilitate de colaborare. Preşedintele Forţei Civice, Mihai Răzvan Ungureanu, a fost  în vizită la Chişinău alături de Eugen Tomac, preşedintele Partidului Mişcarea Populară. Cei doi au declarat presei din Republica Moldova, că au început discuţiile pentru o foarte strânsă colaborare și că "s-au pus bazele unui dialog între cele două partide pentru unificarea dreptei româneşti, care să acomodeze principiul unităţii forţelor politice româneşti de centru-dreapta şi proiectele comune". 

Politicienii români au confirmat că dialogul celor două forţe politice urmăreşte unificarea într-o structura politică care să susţină un candidat cu cele mai mari şanse la prezidenţiale. Liderul popularilor români, Eugen Tomac, a spus că ”o viitoare structură politică trebuie să susțină un candidat cu cele mai mari șanse la prezidențiale. Sunt convins că Mihai Răzvan Ungureanu va fi un mult mai bun președinte decât Victor Ponta sau Mircea Geoană.” Afirmația, demonstrează existența unei înțelegeri a faptului că, în alegerile prezidențiale care vor avea loc în România anul viitor,  candidatul dreptei la funcția de șef de stat va fi, Mihai Răzvan Ungureanu.  

Cunoscătorii dedesubturilor politicii românești cunosc că  Mișcarea Populară este formațiunea politică care a apărut ca urmare a unui discret sprijin acordat de președintele român, Traian Băsescu. La fel, este cunoscută simpatia locuitorului de la Cotroceni, pentru M.R. Ungureanu. Chibiții vieții politice de pe malul Dâmboviței, afirmă că această simpatie a făcut ca domnia sa să ajungă șeful unuia dintre cele mai secrete servicii de inteligență românești – SIE dar și ministru de externe și premier al statului român. Doar că… ambele mandate s-au încheiat cu concedierea sa abruptă. 

Anunțul de la Chișinău, că Mr.U va fi candidatul dreptei în alegerile prezidențiale românești, nu a surprins. Nici viitoarea fuzionare a celor două formațiuni politice emanate de la Cotroceni, nu a uimit. Mai ales că suprapunerile întâlnite în programele celor două formațiuni politice dar şi a intereselor lor, confirmă o programare a  apariției acestora, deci respectarea unui scenariu. Așa cum afirmă și comentatorii de la contextpolitic,  în întreaga planificare, a apărut mai multă inteligență. Chiar dacă noul proiect de dreapta pare a nu avea suficiente calorii, această apariție a inteligenței în arena politică, dă speranțe pentru o evoluție interesantă.  

Cei doi oameni politici români puteau să își aleagă o altă locație pentru lansarea viitorului lor proiect politic. Anunțată însă la Chișinău, colaborarea dintre cei doi oameni politici români, a atras atenția publicului, presei dar și a oamenilor politici moldoveni. Conlucrarea dintre Tomac și MRU, este modul discret al Cotroceniului în a aduce aminte actorilor politici chișinăueni că, unirea face puterea

Mesaj cu atât mai important, cu cât în această săptămână Parlamentul de la Chișinău va dezbate moțiunea de cenzură inițiată de opoziția comunistă. Deși nu sunt așteptate surprize, comentatorii politici declarând unanim că opoziția nu va reuși să adune suficiente voturi pentru demiterea cabinetului de miniștri, spectacolul politic moldovenesc va atinge cote înalte iar presiunea va crește. De aici și nevoia de sprijin pe care Chișinăul o resimte.