Thursday, January 16, 2014

BASARABIA ÎNTÂIA IUBIRE A LUI BĂSESCU



În discursul pe care l-a ținut în fața ambasadorilor acreditați la București, șeful statului român a avertizat că „România nu va putea rămâne impasibilă” în cazul în care din Transnistria sau din regiunea autonomă Gagauz Eri vor apărea provocări care să ameninţe traseul european al Republicii Moldova.

Facând referire la acest discurs, ziariștii de la publicația “România Liberă” afirmă că “a fost unul din cele mai dure discursuri din cariera lui Băsescu, unul cu atât mai interesant cu cât ţintele sale le-au reprezentat partenerii europeni ai României”. Dar, spun ei, cel mai controversat element al discursului domnului Băsescu, se referă la Republica Moldova. 

Președintele român a făcut o trecere în revistă a factorilor de presiune la adresa parcursului european al statului moldav.„(…)prea puţini avem curaj să vorbim despre ineficienţa formatului 5+2 în soluţionarea problemei transnistrene şi despre încurajările pe care le primesc găgăuzii în sudul Republicii Moldova pentru a se autonomiza faţă de Chişinău. Nu am văzut poziţii măcar din partea OSCE în ceea ce priveşte tratamentul aplicat şcolilor româneşti din Transnistria. Deci vorbim toţi de suveranitate şi independenţă, ştim că butoanele din Transnistria şi din Găgăuzia nu sunt la Chişinău şi nu vrem să prevenim o întoarcere din drum sau nu găsim încă mijloacele să prevenim o întoarcere din drum a Republicii Moldova. Nu este în discurs, dar nu pot să nu fiu sincer cu dumneavoastră. România nu va putea rămâne impasibilă politic, repet, politic, în cazul în care din Transnistria sau din zona găgăuză vor porni provocări care să aducă Republica Moldova în riscul de a-şi întrerupe drumul către Uniunea Europeană. Şi vom face o ofertă politică Republicii Moldova dacă nu se reuşeşte asigurarea securităţii şi suveranităţii acestei ţări, care este o ţară europeană, este parte a Europei şi nu a Uniunii Euroasiatice.”

Fragmentul care „nu era în discurs” este o ameninţare clară la adresa oficialilor europeni. Băsescu a spus că, dacă UE nu va garanta parcursul european al Moldovei, România va acţiona fără acordul UE.
Domnul Băsescu a pus pe jar capitalele europene. În condițiile în care Bruxelles-ul nu este deloc fericit de rezulatatele obținute în urma summitului  de la Vilnius, spusele domnului Băsescu pun presiune pe oficialii europeni ca aceștia să facă o ofertă mai clară Republicii Moldova și să ridice în topul agendei lor de lucru acest dosar.
Să fim clari. Președintele Băsescu îi somează pe birocrații europeni să nu admită repetarea celor întâmplate cu Armenia și Ucraina, care au renunțat la parafarea și semnarea Acordurilor de Asociere la Uniunea Europeană. Chiar dacă oficialii europeni nu sunt fericiți de cele spuse de președintele român, presiunea exercitată de domnul Băsescu ar putea da rezultate. Nimeni la Bruxelles nu își dorește în această parte a Europei acumularea unor tensiuni ori modificarea echilibrului de putere din zonă.  Conștient de acest lucru, domnul Băsescu crede că în felul acesta birocrații europeni se vor mobiliza și vor veni cu o oferta substanțială pentru Chișinău.

Declarațiile unioniste ale președintelui erau destinate unor urechi europene. Bruxelles-ul, nu Chișinăul era cel care trebuia să răspundă. Doamna Nuland nu a reușit să tempereze discursul de la Cotroceni. Nici nu avea cum, Basarabia, iubirea dintâi a președintelui Băsescu, în cele două mandate prezidențiale, a fost o temă permanentă pe agenda de lucru a Cotrocenilor.

Rămâne să vedem dacă riscantul joc politic pe care îl practică domnul Băsescu va da rezultatele așteptate. Pe 16 ianuarie, Traian Băsescu, a discutat la Buxelles, cu preşedintele Consiliului European, Herman Van Rompuy despre asocierea Republicii Moldova la UE.   

Tuesday, January 14, 2014

DULCE CA MIEREA E GLONȚUL LUI TĂNASE



Într-un text recent, editorialistul publicației Timpul, Constantin Tănase afirmă că, deducțiile jurnaliștilor și ale comentatorilor politici care sugerează că oficialii americani au fost deranjați de declarațiile unioniste ale președintelui Băsescu vin din partea coloanei a cincea a Moscovei ori din partea rușilor.

Într-un interviu pentru postul de radio Europa Liberă, comentatorul politic român, Armand Goșu, afirmă, cu subiect și predicat că,  în momentul în care vorbește de colaborarea Statelor Unite cu România în această zonă estică a Europei, doamna Nuland spune foarte clar că Statele Unite și România sunt partenere în sprijinul independenței, suveranității și în democratizarea Moldovei. Deci, nu e loc de interpretări aici. E foarte, foarte clar. Nu se vorbește despre ca Bucureștiul și Chișinăul să decidă împreuna despre un viitor comun. Rolul pe care Statele Unite l-au distribuit României în Republica Moldova este acela de mentor. http://www.europalibera.org/content/article/25228983.html

La rândul său, șeful delegației Uniunii Europene la Chișinău, Pirkka Tapiola, într-un interviu acordat publicației Timpul la problematica unei posibile uniri, afirmă că întrebarea legată de posibila unire a celor două state nu este una actuală sau arzătoare. Trebuie să spun că, într-o oarecare măsură, eu chiar regret că asemenea discuții, purtate în diferite părți ale societății moldovenești și în anumite grupuri din România, au început să fie prea mult contopite cu procesul de apropiere al Republicii Moldova de Uniunea Europeană. Și sunt aspecte cu totul diferite, pentru că vedem Republica Moldova ca o țară suverană, multinațională, multietnică și ar trebui să vedem unde poate fi obținut un consens social în cazul Republicii Moldova. http://www.timpul.md/articol/eful-delegaiei-ue-la-chiinau-pirkka-tapiola-calitatea-relaiilor-rm-ue-este-direct-proporionala-cu-profunzimea-reformelor-din-rm-53593.html
 
Analistul principal al Departamentul pentru Extinderea U.E. din cadrul Institutului German pentru Probleme Internationale și de Securitate din   Berlin, doamna Anneli Ute Gabanyi afirmă că în controversa dintre președintele român și Republica Moldova, Statele Unite, Uniunea Europeană și Germania s-au situat foarte clar de partea Republicii Moldova. Și președintele a rămas puțin, cum se spune în limba germană, „în ploaie”. Europa Liberă: Rămânând „în ploaie” înseamnă că nu a fost susținut în declarațiile pe care le face referitor la unirea celor două maluri ale Prutului? Anneli Ute Gabanyi: „Aș spune chiar că a rămas cu o critică mai mult decât indirectă pentru că doamna Nuland a susținut foarte clar care este atitudinea Statelor Unite și anume recunoașterea suveranității și integrității Republicii Moldova și dreptul ei de a-și alege propriul drum. Este interesantă această formulare pentru că a fost formularea pe care a folosit-o, la un moment dat, în 1988, Mihail Gorbaciov, când vorbea de statele Pactului de la Varșovia de a-și alege propria lor doctrină, adică doctrina Sinatra: „I do it my way”.

La rândul său domnul Dorin Tudoran, un bun cunoscător al realităților chișinăuene, nota pentru portalul România Curată că, ocolind diplomatic să dea nume sau să se refere la declarații ale liderilor români (tocmai pentru a nu fi bănuită că se amestecă în politica dâmbovițeană și suspectată că indică cine e bun și cine e rău la București) dna Nuland a dat un răspuns cât se poate de limpede și în legătură cu poziția Washingtonului față de destinul Republicii Moldova. Declarația dnei Nuland a lăsat un alt consilier, dl Iulian Chifu, într-un jenant ofsaid geostrategic și cu chiloțeii politologici în vine: “SUA susțin suveranitatea și integritatea teritorială a Republicii Moldova și dreptul R.Moldova de a-și alege propriul viitor. Am susținut puternic Parteneriatul Estic și oportunitașile pe care UE le-a oferit țărilor din est prin asocierea la pactul de liber schimb, prin oportunitățile legate de acordarea vizelor. Credem că este un enorm pas pozitiv pentru țări precum Moldova, Georgia, Ucraina. Știti că dl secretar de stat Kerry a fost în Moldova de curând pentru a felicita această țară pentru acordul de asociere cu UE.”

http://www.romaniacurata.ro/dna-victoria-nuland-barbra-streisand-paris-hilton-si-miley-cyrus-sau-d-4341.htm


Departe de a putea fi numiți simpatizanți ai Moscovei, toate vocile enumerate mai sus își permit să aibă o opinie separată de cea a domnului Constantin Tănase. Domnul Armand Goșu și domnul Dorin Tudoran, doamna Anneli Ute Gabanyi ori domnul Pirkka Tapiola nu pot fi asociate cu rușii ori coloana a cincea. Vocile domniilor lor nu sunt antiromânești ori antieuropene.

Pozițiile partizane pe care jurnaliștii ori politicienii moldoveni le-au adoptat în urma declarațiile făcute de domnul Băsescu, au desenat o hartă care poate fi folosită nu numai în scopuri electorale. Prin lansarea dezbaterii unioniste, domnul Băsescu a făcut recensământul susținătorilor săi, a dat alarma și i-a obligat să pună baioneta naționalistă la arma patriotismului asigurându-i că glonțul patriei e ca mierea de dulce.

Metafora, dulce ca mierea e glonțul patriei”, aparține scriitorului român Petru Popescu și dă titlul unui roman de dragoste care nu are prea multe în comun cu anul electoral în care a intrat România și Republica Moldova. Pe motiv de citire a romanului, refuz să cred în naționalistele metafore venite de la Cotroceni.       

Din recuzita sa jurnalistică, domnul Tănase a scos o rimă, câteva obsesii, un clișeu și câteva nevinovate figuri de stil. Aceleași instrumente cu care de mai mulți ani domnia sa desenează cercuri. Prea puțin pentru a te supăra pe dânsul.   

Saturday, January 11, 2014

VICTORIA NULAND PUNE CRUCE PE PROIECTUL LUI BĂSESCU



Vizita în România a doamnei Victoria Nuland, asistentul secretarului de stat John Kerry, a fost un prilej pentru unii observatori politici apropiați palatului Cotroceni de a o prezenta ca fiind misiune specială americană de pedepsire a Guvernului Ponta. Jurnalista Sabina Fati titra în publicația România Liberă că premierul Ponta ar fi devenit indezirabil pentru Statele Unite. Alte publicații notau că diplomatul american ar fi venit la Bucureşti, ''să instaureze statul de drept atacat de uzurpatorii justiţiei''.  Totul a plecat de la un comunicat postat pe site-ul Departamentului de stat al SUA, în care s-a spus că în timpul discuțiilor vor fi abordate subiecte legate de "probleme bilaterale și regionale, inclusiv eforturile depuse pentru întărirea domniei legii".

Vizita doamnei Nuland cade după recenta condamnare a fostului premier român Adrian Năstase. Trimiterea lui la închisoare a făcut subiectul unei dispute între președintele Traian Băsescu și premierul român Victor Ponta, ultimul a spus că Năstase este un "condamnat politic" și o țintă a lui Băsescu. Includerea pe agenda de discuții a unor subiecte  care au ținut de întărirea statului de drept în România i-a înfuriat pe unii consilieri de la Palatul Victoria. Consilierul primului ministru român, Gyorgy Frunda, a spus că "România nu este o colonie a SUA, unde reprezentanții de peste Ocean  să vină cu aere superioare și să discute tot așa cum ar vorbi dirigintele cu elevii". 

În seara zilei de vineri, 10 ianuarie, adjunctul secretarului de stat american, a ajuns în România. Tot seara, reprezentantul diplomației americane  s-a întâlnit cu președintele român Traian Băsescu și cu acest prilej a felicitat statul român pentru că în acest an se împlinesc 10 ani de este membră a Alianței Nord Atlantice  şi a mulțumit pentru activitatea din Irak, Afganistan și din Kosovo.
 
După ce s-a întîlnit cu șeful diplomației române, Victoria Nuland, a avut sâmbătă, 11 ianuarie, o conferință de presă unde a răspuns întrebărilor  unui grup de comentatori politici români. Doamna Nuland a declarat că,  a discutat în România despre "preocupările centrale - continuarea întăririi și aprofundării statului de drept, a luptei împotriva corupției, și creșterea transparenței", dar principalul mesaj pentru guvernul Ponta a fost că, "SUA vor o Românie cât mai puternică posibil, cât mai curată, cât mai democratică, care să fie marele aliat al Statelor Unite în aceasta zonă". 

Referindu-se la declarațiile unioniste ale președintelui Băsescu, Victoria Nuland a spus: „Statele Unite susţin integritatea teritorială a Moldovei şi dreptul ei de a-şi alege viitorul şi drumul. Am susţinul Parteneriatul Estic şi drumul european pe care şi l-a ales Moldova. Îi încurajăm şi am vorbit cu oficialii europeni pentru a susţine în continuare consolidarea democraţiei în Republica Moldova şi asocierea ei cu UE. România trebuie să fie mândră pentru rolul ei de mentor. SUA și România sunt partenere pentru a susține o Moldovă independentă, suverană și democrată”.

Răspunsul referitor la Republica Moldova a fost ultimul pe care doamna Nuland l-a oferit comentatorilor români.  Sublinierea făcută, că parteneriatul româno-american susține independența și suveranitatea Chișinăului, ne transmite senzația că oficialii americani au fost ușor deranjați de declarațiile unioniste făcute de domnul Băsescu. Doamna Nuland a adus aminte că secretarul de stat american, John Kerry, a vizitat de curând Chișinăul. Prin fina ei aluzie, domnia sa a sugerat că în planurile americane de securitate în regiune, Moldova a fost deja marcată. 

Vizita doamnei Nuland la București nu a fost una de pedepsire a guvernului Ponta și nici de a aduce aminte președintelui Băsescu că prin declarațiile recente, domnia sa ar tulbura status quo-ul regional. Desigur, ca membru al UE și NATO,  prin poziția strategică în colțul de sud-est al Europei și la periferia Rusiei, statul român s-a transformat într-un partener de securitate semnificativ pentru SUA, lucru evidențiat prin rolul lui în planurile NATO de apărare antirachetă, dar acest lucru nu îi dă dreptul de a strica, prin îndrăznețe declarații, puzzle-ul de securitate american. 

Vizita reprezentantului diplomației americane, specialist în problemele spațiului post sovietic, a fost una care a subliniat că, menținerea unei relații solide de securitate cu România este importanta pentru Washington, dar ea este și mai importantă pentru București. Sublinierea cu roșu, că România și Statele Unite susțin de comun acord independența și suveranitatea Chișinăului, vine să confirme că domnul Băsescu nu a avut binecuvântarea Washingtonului pentru inițiativa avută. 

Vizita la București a doamnei Nuland a pus cruce pe proiectul unionist al domnului Băsescu.

Fotografie de pe site-ul B1TV

Thursday, January 9, 2014

LIBERALIZAREA VIZELOR PLASEAZĂ ECHIPA LUI FILAT PRINTRE FAVORIȚII ELECTORATULUI



Parlamentul European a primit propunerea oficială de eliminare a regimului de vize pentru cetăţenii moldoveni. Propunerea, care se află în Raportul privind libera circulaţie pentru cetăţenii Republicii Moldova, prezentat ieri, 9 ianuarie, Comisiei pentru Libertăţi Civile, Justiţie şi Afaceri Interne din cadrul Parlamentului European, vine cu recomandarea ca acest lucru să se facă până în luna mai 2014.

Comisarul european Dacian Cioloș, membru al Partidului Popular European, a anunțat la rândul său că, unul dintre dosarele în care, pe timpul președinției elene a UE,  este foarte important să se obțină rezultate se referă la liberalizarea vizelor pentru Republica Moldova.
Sugestia comisarului european vine să confirme angajamentul conducerii Partidului Popular European în susținerea parcursului european al statului moldovean. 

Promisiunea, făcută cu ocazia celui de al VI-lea Congres al PLDM, vine din partea celor mai importanți membrii ai Partidului Popular European, Joseph Daul, președintele PPE,  Elmar Brok, președintele comisiei de afaceri externe a Parlamentului European și Jacek Wosky, vice-președinte al PPE. 

Amintim că, aflat în fața delegaților liberal democrați prezenți la Congres, polonezul  Jacek Saryosz-Wolski, a spus, cu subiect și predicat, că Partidul Popular European va face tot posibilul pentru a se asigura că, moldovenii vor beneficia rapid de regimul liberalizat de vize. La rândul său, preşedintele Comisiei pentru afaceri externe a Parlamentului European, Elmar Brok, a afirmat că, va face tot posibilul pentru accelerarea procesului de apropiere al statului moldovean de Uniunea Europeană.

Viteza cu care se mișcă dosarul moldovenesc prin jungla birocrației bruxelleze se datorează faptului că, Parlamentul European va fi funcţional doar până la finele lunii martie 2014, după care va intra în campanie electorală. Popularii europeni care dețin majoritatea în Parlamentul European și care de facto, conduc Uniunea Europeană, se grăbesc să se țină de cuvânt. 

Fără nici un dubiu, până în luna mai cetățenii moldoveni vor obține regimul liberalizat de vize cu Uniunea Europeană! Această realizare  plasează PLDM-ul printre favoriții campaniei electorale din toamna acestui an.  

Actualul președinte al PPE, francezul Joseph Daul, arăta la Congresul PLDM că „drumul Republicii Moldova spre Uniunea Europeană nu este un vis, ci o realitate. Această realitate, care a devenit posibilă lui Iurie Leancă și Vlad Filat, poate fi atinsă numai după ce liberal democrații vor câștiga alegerile parlamentare din 2014”.

Împlinirea promisiunilor făcute de către conducerea PPE în fața memoriei celui care a fost Wilfred Martens, fostul lider PPE, face ca, vor ei sau nu,  liberal democrații moldoveni, prin afilierea lor la marea familie a Partidului Popular European, să devină principalul motor al integrării Republicii Moldova în Uniunea Europeană. Acest lucru îi obligă să fie cei care vor duce pe viitor greul competiției electorale cu opoziția comunistă.