Tuesday, August 13, 2013

PLAHOTNIUC ȘI ORDINUL “STEAUA ROMÂNIEI”





Un discurs electoral. Așa a sunat adresarea președintelui Traian Băsescu către participanții la școala de vară de la Izvoru Mureşului, unde erau prezenți  reprezentanţii comunităţilor româneşti de peste hotare. În fața lor, preşedintele României, a reluat idea unirii Republicii Moldova cu România. “Moldoveni, cereţi unirea şi o veţi avea!, a strigat cu gândul la alegerile de anul viitor, Băsescu. 
 
Îndemnul prezidențial, vine în ciuda conștientizării faptului că majoritatea moldovenilor nu își doresc unirea: "Cei care reprezentaţi aici asociaţii din Republica Moldova puteţi spune deschis că marea majoritate a cetățenilor moldoveni nu doresc unirea, în acest moment, cu România. Iar eu spun ce am mai spus la Chişinău. Le spun cetăţenilor Republicii Moldova: Cereţi unirea şi o veţi avea", a spus Băsescu.

Motivul pentru care actualul locatar al Palatului Cotroceni are gânduri electorale este simplu. Aflat la sfârșitul mandatului său prezidențial, domnia sa investește în viitor. Iar investiția lui Băsescu poartă un nume - Mișcarea Populară.  În fruntea acestei formațiuni politice românești se află fostul consilier prezidențial, Eugen Tomac, un specialist în a atrage voturile românilor din străinătate. Soarta alegerilor prezidențiale din România, a fost decisă în 2009 de votul românilor din Republica Moldova. Pe care Tomac i-a mobilizat exemplar. 

La rândul său,  în tabăra de la Izvorul Mureșului, președintele român s-a mobilizat pentru a cânta pe corzile patriotismului. "România vrea unirea, dar nu o vrea Republica Moldova. Nu aveţi încă o majoritate critică, dar dacă o veţi avea, atunci vă spun că nu va fi nici o piedică de aici, din România", a concluzionat Băsescu. Și pentru a sublinia importanța mesajului său, președintele român a spus, cu ușoară  malițiozitate, că de la cetăţenii Republicii Moldova  ar trebui să plece în primul rând,  corectarea istoriei din propria lor Constituţie”.

Majoritatea critică la care se referea președintele român este una politică și parlamentară, care, în opinia domniei sale ar trebui să corecteze greșelile prezente în Constituția Republicii Moldova – referitoare la limbă și popor, care nu sunt românești. Iar această majoritate politică, ar putea avea forța unor corecturi constituționale, doar dacă cetățenii moldoveni și-ar dori-o. De aici și metaforicul îndemn – cereți unirea! Deocamdată, blazați, moldovenii tac.

Chiar dacă și-a încărcat cu șiretenii electorale discursul, actualul locatar al Cotrocenilor,  își uită cam prea repede promisiunile. În vizita sa la Chişinău, de la mijlocul lunii trecute, Băsescu a declarat că a stabilit împreună cu preşedintele Nicolae Timofti, reluarea transmisiunii TVR în Moldova. Băsescu promitea o rezolvare, „grabnică și prioritară” a acestei probleme.

Surse din cadrul TVR, au declarat pentru publicația Adevărul” că moldovenii ar putea viziona postul public de televiziune de la Bucureşti, doar la sfârșitul lui 2014. Publicația  „Adevărul“ scrie că autoritățile de la București își doresc ca TVR să revină în Republica Moldova pe frecvenţa a doua naţională, pe care emitea până în 2007, când a pierdut licenţa. Acest lucru ar însemna ca frecvenţa terestră atribuită postului de televiziune 2 Plus, să fie acordată, cu licenţă, Societății Române de Televiziune.
Proprietarii 2 Plus susţin însă că deocamdată nimeni nu li s-a adresat cu astfel de propuneri.  În schimb, directorul de comunicare  al TVR, afirmă că „discuţiile cu partenerii moldoveni au început“. 

Revenirea nealterată a TVR în Republica Moldova ar putea face ca îndemnurile președintelui Băsescu să își facă nițel mai repede efectul. În condițiile în care, de mai bine de șapte ani, TVR  are întreruptă emisia în Republica Moldova, pretențiile la patriotism, adresate cetățenilor moldoveni, îmi par ușor exagerate. 

Rămâne să vedem dacă actualul proprietar al canalului 2 Plus, despre care presa afirmă că ar avea și cetățenie română, va da dovadă de patriotism românesc și va face pe placul celor de la Palatul Cotroceni. În felul acesta, domnul Plahotniuc ar putea deveni un distins cavaler al ordinului "Steaua României". În caz contrar, promisiunile lui Băsescu, ar putea fi catalogate drept minciuni electorale, iar neascultătorul, luat la carandaș.


Sunday, August 11, 2013

NESIGURANȚA POLITICĂ A DOMNULUI CHIRTOACĂ



Dorin Chirtoacă se gândește cu îngrijorare la viitorul său politic. Vice președintele Partidului Liberal  a stat alături de președintele Partidului Liberal Democrat din Moldova, Vlad Filat, la inaugurarea unui important complex rezidențial de locuințe. În discursul său, Chirtoacă  a declarat că, atâta timp cât la asemenea evenimente participă și liderul principalului partid al arcului guvernamental, el nu se poate regăsi în rândurile opoziției.  

Malițioasa remarcă a primarului, ascundea în ea multiple reproșuri. Chirtoacă a declarat presei moldave că a discutat cu liderul liberal democrat pe marginea modalității de colaborare în preajma  viitoarelor alegeri parlamentare. „L-am întrebat, cum lucrăm mai departe în 2014, că situația prezentă nu este una tocmai în regulă, ori lucrăm tot noi împreună, dar bazat pe lucruri mai sănătoase, ori vin comuniștii la putere și atunci nu știu cine are de câștigat”. Liberalul a sugerat presei că există șanse pentru o viitoare colaborare cu liberal democrații.

În schimb, Vlad Filat a spus presei că discuția pe care a avut-o cu vice președintele liberalilor moldoveni este una mai puțin importantă. Și a dat de înțeles că în calitatea funcției pe care o deține, primarul de Chișinău ar trebui să facă mult mai mult pentru cetățeni. „Ce este important este să muncim mult. Dar, mă rog dânsul vineri, 9 august, a făcut 35 de ani. Sper că această vârstă îl va ajuta pentru perioada de viitor să vorbească mai mult despre ceea ce trebuie să facă în calitate de primar, dar nu să ghicească în cafea sau să presupună anumite lucruri, de aceea eu cred că trebuie să ne uităm la lucrurile reale care sunt. Declarațiile politicienilor sunt multe și că este pierdere de timp să le comentăm, mai ales pe cele, așa, mai stranii”, a precizat liderul PLDM.

Îngrijorările lui Chirtoacă, vin cu întârziere. Soarta colaborării liberalilor moldoveni cu liberal democrații, s-a complicat odată acuzațiile făcute de Mihai Ghimpu la adresa lui Vlad Filat. Chiar dacă liberalii, la 5 martie 2013, nu au votat pentru demiterea guvernului Filat, virulentele discursuri ale liderului liberal nu au fost de bun augur. Nici comportamentul lui Dorin Chirtoacă față de liberal democrați nu este unul mai fair-play. Stranietatea declarațiilor politicienilor moldoveni, la care se referea  liderul liberal democrat are în vedere tocmai spusele lui Dorin Chirtoacă din 9 august, potrivit cărora Banca de Economii, urmează să ajungă la fostul prim-ministru”.

În cadrul emisiunii "Puterea a Patra" a postului de televiziune N4, Vlad Filat, declara de curând că, Mihai Ghimpu era principala sursă a scandalurilor care apăreau în cadrul Alianței pentru Integrare Europeană. În același context, domnia sa a subliniat că odată cu lipsa lui Ghimpu „există mai puțină vorbărie și sunt luate mult mai multe decizii”.
 
Dacă la acestea, adaugăm și mai nouă replică făcută de Vlad Filat, prin care îl compară pe primarul de Chișinău cu liderul liberalilor,Chirtoacă, ca și unchiul său Mihai Ghimpu, vorbește mult!”, putem afirma că nesiguranța politică a domnului Chirtoacă crește în mod exponențial.  Doar o minune ar putea face posibilă recidiva unui generos suport politic acordat actualului primar de către liberal democrați ca atunci când aceștia și-au retras candidatul din cursa electorală. 

Și da, orașul e urât!

Saturday, August 10, 2013

JURNALIST MOLDOVEAN PE PORTALUL PRESSEUROP



Moldova poate că nu ştie încă, se pare, care este cea mai bună modalitate de a-şi şlefui imaginea de serios candidat pentru aderarea la Uniunea Europeană.
Poate că nu ştie că instabilitatea politică internă şi păstrarea cu rigurozitate a unui conflict îngheţat în apropiere (Transnistria) nu sunt cărţi de vizite impresionante în Occident. Dar cred că ştie să exercite o anumită artă a conversaţiei politice, care a dat roade până în prezent. 

Sunt aprecierile făcute de redactorul prestigiosului portal on-line PressEurop care mi-a preluat un text publicat pe acest blog. Jurnaliștii europeni consideră textul meu ca fiind unul 
interesant şi care spune pe şleau detalii politice pe care toată lumea le ştie, dar nimeni nu le spune.
Articolul preluat de jurnaliștii europeni se referă la arta conversației politice a liderului liberal democrat Vlad Filat. 


Pentru conformitate iată urmăriți linkul
 http://www.presseurop.eu/ro/content/blog/4045631-arta-conversatiei 

Lectură plăcută!

Wednesday, August 7, 2013

DORIN CEL ROȘU




La mai bine de la o lună de la intrarea în posesia Partidului Liberal a unui nou sediu, constat că presa, liberă și independentă, a acordat prea puțin spațiu ori a neglijat evenimentul. Cum a fost oare posibil ca sediul Direcției de privatizare a fondului de locuințe din cadrul Primăriei mun. Chișinău, să devină sediul Partidului Liberal? Ce s-a întâmplat în Consiliul Municipal Chișinău?
 
Pe data de 27 iunie, consilierul municipal Ghenadie Dumanschi, atrăgea atenția opiniei publice asupra unor înțelegeri de cartel între reprezentanții comuniștilor moldoveni și cei liberali din Consiliul Municipal. “Aceste înțelegeri pe sub masă se observă de ceva timp și ele au culminat astăzi. PCRM va susține faptul ca liberalii să obțină un imobil foarte important în centrul istoric al municipiului Chișinău, o clădire care a fost reconstruită capital din banii municipiului Chișinău”, declara  consilierul liberal democrat.
 
De cealaltă parte, Dorin Chirtoacă, care este și vicepreședintele liberalilor, afirma că acuzațiile sunt nefondateși că proiectul discutat la 27 iunie prevede doar schimbarea sediului Partidului Liberal. „Este vorba despre schimbarea sediului. Nu este nimic ieșit din comun”, afirma primarul de Chișinău.

La prima vedere, Dorin Chirtoacă pare a spune adevărul, schimbarea sediului unei formațiuni politice nu e un lucru ieșit din comun. Doar că, înainte de a deveni sediul Partidului Liberal, clădirii de pe str. Nicolae Iorga 15  i s-a făcut o reparație capitală pentru care din banii publici s-au cheltuit aproximativ trei milioane de lei.
Face impresia că echipa lui Chirtoacă, în mod premeditat, a pregătit cu bună știință terenul pentru ca noul sediu al formațiunii politice condusă de domnul Ghimpu să treacă prin reparație capitală. Doar nu puteau să preia un sediu nereparat! E logic să faci acest lucru, mai ales că în calitate de primar ai la cheremul tău întreaga administrație municipala, și având susținerea „dușmanilor politici”. 

Potrivit ziarulnational.md, care s-a aflat printre puținele publicații care au scris despre eveniment, proiectul votat de liberalii și comuniștii moldoveni în Consiliul Municipal, prevede transmiterea în arendă a clădirii pe un termen de zece ani, contra unei plăți anuale de 109 mii de lei. Ceea ce înseamnă un preț de 30 de lei pe metru pătrat pe lună!

Ironia sorții constă în faptul că în urmă cu câțiva ani, când liberalii erau în avântul luptei cu comunismul moldovenesc, ei  au semnalat absolut corect ilegalitatea adjudecării unui teren, pe care ulterior a fost construit faimosul sediu al PCRM. Acum, cei mai "onești și cinstiți" dintre politicieni, bagă mâna în buzunarul locuitorilor din Chișinău fără nici o jenă, sfidând obraznic legea și bunul simț.

Șmecheria legislativă la care au recurs  liberalii, este simplă. Litera legii prevede că orice bun public, iar dacă vorbim despre spații locative, cu atât mai mult, poate fi arendat numai în condițiile organizării unei licitații publice. Pentru arendarea unui asemenea imobil, în condițiile în care ar fi avut loc, licitația ar fi adus mai multe milioane de lei în vistieria municipiului. Aici este ilegalitatea comisă de Dorin cel Roșu. Legea nu permite alte proceduri. Nu m-aș mira ca după câteva luni,  acest imobil să fie privatizat. Sediul de pe strada Nicolae Iorga, este cel de al patrulea  obținut de Partidul Liberal în ultimii patru ani.

Sunday, August 4, 2013

MOTORUL LUI FILAT



Ministrul moldovean de externe, Natalia Gherman, întors de la Berlin, a susținut la începutul lunii august o conferință de presă în care a spus că  „miniștrii de externe din statele Uniunii Europene au remarcat progresele obținute de Republica Moldova în parcursul său european. La Reuniunea ministerială a Parteneriatului Estic și a Uniunii Europene, unde a participat și Natalia Gherman, aceștia și-au exprimat susținerea pentru parafarea Acordului de Asociere dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană.

Susținerea miniștrilor de externe ai Uniunii Europene în condițiile în care, așa cum remarca și profesorul Dungaciu, nu e simplu să faci politică sau geopolitică la frontiera euroatlantică”, este un semnal pozitiv transmis formațiunilor politice componente ale arcului guvernamental chișinăuian. Mesajul european este totodată, un indicator al continuării finanțărilor europene adresate Republicii Moldova, finanțări care vin și pe formula de cooperare bilaterală, România – Republica Moldova. 

Lansarea construcției gazoductului Iași – Ungheni face parte din ansamblul de semnale pozitive transmise de către Uniunea Europeană și prin importantul ei actor din această zonă – România. Chiar dacă mediile de informare de la București vorbesc despre sfârșitul bunelor relații dintre Executivul și Președinția statului român, în ultimii ani, iese în evidență existența unei constante a politicii românești - sprijinul politic necondiționat acordat Moldovei în drumul ei spre integrarea europeană.

Guvernarea AIE, în frunte cu primul ministru Vlad Filat, a fost prima care a beneficiat nu numai de suportul diplomației române dar și de suportul unor importanți factori de decizie la nivelul Consiliului European. Vedem că și guvernul Leancă, continuator al programului de guvernământ al cabinetului Filat, beneficiază de același masiv suport. S-ar părea că aceste guvernări au noroc. Persoane foarte influente în Uniunea Europeană își îndreaptă atenția către Chișinău și trag Moldova în Uniunea Europeană. 

Doar că norocul ți-l faci singur! Afilierea, în februarie 2011, a Partidului Liberal Democrat din Moldova, la marea familie a Partidului Popular European a făcut posibil întregul suport diplomatic și financiar acordat statului moldovean. Trebuie să amintim că Partidul Popular European deține 16 dintre cei 27 de șefi de stat sau de guvern care participă la Consiliul European. Aceștia participă la summit-ul PPE care pregătește de fapt Consiliul European. Consiliul European este cel care definește direcțiile și prioritățile generale ale Uniunii Europene. 

Dacă Vlad Filat alegea afilierea partidului său la o altă familie europeană, integrarea europeană a Republicii Moldova rămânea doar cu un singur motor, cel românesc. Alegerea făcută de liderul liberal democrat a dus la apariția unui al doilea motor, care, mult mai puternic, a urnit din loc carul politic moldav. 

Într-un recent material, oficialităților guvernamentale moldovenești li se imputa  că, indecizia de 20 de ani a Republicii Moldova nu a dat niciun rezultat semnificativ”. Este desigur o constatare pertinentă, dar la această afirmație, ar trebui adăugat că șovăiala autorităților de la Chișinău a fost determinată și de slaba putere a motorului bucureștean.  

Domnul Dungaciu a sesizat corect. Clasa politică românească nu a avut și nu are deocamdată, un proiect destinat Moldovei, care să aibă forța unui motor de Volkswagen. Popularii europeni, prin Wilfried Martens, se pare că au.